Budúcnosť ťaženia asteroidov: Japonská vesmírna loď vystrelí na asteroid projektil

Tím z japonskej vesmírnej agentúry JAXA, skúma pomocou vesmírnej lode Hayabusa2 asteroid Ryugu, do ktorého sa najnovšie chystá vpáliť projektil.

Tím z japonskej vesmírnej agentúry JAXA, skúma pomocou vesmírnej lode Hayabusa2 asteroid Ryugu, do ktorého sa najnovšie chystá vpáliť projektil.

Prvotné údaje, ktoré vedci z JAXA získali z povrchu tohto asteroidu, ich veľmi prekvapili. Očakávali totiž, že ho bude tvoriť prašný regolit, no počas dvoch misií na ňom spozorovali veľké kusy štrku. V tom im výrazne pomohli dva rovery, MASCOT a MINERVA-II1. Vedci si zaumienili, že z asteroidu získajú vzorku, nakoľko jeho povrch je veľmi neobyčajný.

To chcú docieliť vystrelením projektilu. Aby si overili svoju teóriu, že náboj skutočne rozdrví kus asteroidu, otestovali ju v odvzdušnenej komore. V teste bolo viditeľné, že guľka materiál rozdrvila, no ako sa správal štrk, ktorý obklopil zameranie výstrelu? Uvoľnené fragmenty sa krásne zhromaždili. Vystrelenie guľky na asteroid by teda malo byť úspešné a malo by priniesť dostatočné množstvo fragmentov štrku vo forme prášku.

Strieľať do asteroidu mali vedci najprv preto, aby overili, či projektor funguje správne aj po 4 rokoch

Rovery, ktoré sa pohybujú po asteroide nezozbierajú len vzorku, ale aj veľmi dôležité a hodnotné informácie. Zhromažďujú fotografie povrchu a dáta týkajúce sa teploty, ktoré nám môžu pomôcť pochopiť históriu našej slnečnej sústavy. Vzorka, ktorá sa neskôr dostane na palubu Hayabusa2 nám zas môže podať pomocnú ruku v príprave na ťažbu asteroidov.

TIP REDAKCIE
Vedci prichádzajú so žuvačkou, ktorá môže pomôcť v obmedzení šírenia koronavírusu
Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať