Skladací smartfón od Xiaomi

Sú naša budúcnosť: Toto je 5 najočakávanejších skladacích smartfónov

Okrem gigantov ako Samsung či Huawei nám svoju netradične prevedenú novinku ukáže aj Xiaomi, LG a Apple zo slnečnej Kalifornie.

Počas roka 2019 uzrie svetlo sveta viacero mobilných telefónov so skladacími konštrukciami. Okrem gigantov ako Samsung či Huawei nám svoju netradične prevedenú novinku ukáže aj čínske Xiaomi, LG alebo Apple zo slnečnej Kalifornie. Čo o nich teda všetko vieme?

Najviac informácií poznáme o troch z piatich najočakávanejších modelov. Zostávajúce dva nám toho zatiaľ príliš veľa neprezradili. Teda skoro vôbec nič.

Eso z dielne spoločnosti Samsung ponúkne Infinity Flex displej, zatiaľ čo alternatíva od Huawei dostane do výbavy špeciálne prevedený kĺb, ktorý by mal používateľovi zabezpečiť dlhšiu životnosť ako za bežných okolností. Skladací model od Xiaomi bude zase pre zmenu vynikať dvomi zhybmi, čo znamená, že ho ohneme až na dvoch miestach. Poďme ale na detaily.

Samsung

Model Galaxy F (alebo aj Galaxy Fold) by mal byť jedným z dvojice najlepších tohtoročných modelov. Niečo také, samozrejme, pocítime i na výške cenovky. Tá vraj v tomto prípade vystrelí až nad dychberúcich 1 500 eur.

Samsung Galaxy F
Samsung Galaxy F v zloženom tvare

Potenciálni zákazníci môžu počítať s tým najlepším hardvérom na spotrebiteľskom trhu. Okrem skladacieho Infinity Flex panela dostanú k dispozícii aj 5G konektivitu, sekundárny displej s veľkosťou 4,58″, 12 GB operačnej pamäte RAM či šialené 1 TB úložisko pre dáta. Teda aspoň tak tvrdia posledné špekulácie analytikov a zodpovedajúce úniky.

Očakávané predstavenie: 20. februára 2019

Huawei

Druhým kúskom, ktorý spolu s Galaxy F ovládne mobilný priemysel, je očakávaný skladací smartfón so značkou Huawei. Nepoznáme však displej a okrem 5G konektivity ani nič z jeho útrob, iba konštrukčné prevedenie, čo nám len nedávno odhalili náčrty z patentu. Ten uzrel svetlo sveta len krátko po ohlásení oficiálneho dátumu predstavenia.

Render možnej podoby skladacieho smartfónu od Huawei
Render možnej podoby skladacieho smartfónu od Huawei (FOTO LetsGoDigital / letsgodigital.org)

Súčasťou skladacej konštrukcie tohto smartfónu bude podľa všetkého dôkladne navrhnutá súčiastka, aby sa postarala o zlepšenie životnosti. Keďže telo zariadenia po novom obsahuje fyzicky namáhané mechanické časti, mohlo by v porovnaní s konvenčným modelom vydržať podstatne kratšie.

TIP REDAKCIE
HISTORICKÝ OKAMIH: Tesla v sebe ponesie kus Slovenska. Hella začína dodávať kľúčový komponent!

Očakávané predstavenie: 24. februára 2019

Xiaomi

Ani čínske jabĺčko nechce zaostávať, preto príde s niečím, v čom doslova vynikne. Skladací telefón od Xiaomi sme už mali príležitosť vidieť na autentickom videu priamo od jedného zo spoluzakladateľov spoločnosti, kde nám predviedol duálnu skladaciu konštrukciu. Zatiaľ však nie je nič isté. Lei Jun chcel týmto krokom iba vedieť, či ich nápad schvaľujú fanúšikovia značky.

Skladací smartfón od Xiaomi
Skladací smartfón od Xiaomi

Duálne prevedenie novinky umožní ohýbať jej telo až na dvoch miestach, vďaka čomu sa z rozmerného tabletu s veľkou uhlopriečkou stane behom niekoľkých sekúnd naozaj kompaktný smartfón. Model od Samsungu alebo Huawei ponúkne iba jeden zhyb a s ním zrejme aj menšie uhlopriečky. Teda aspoň podľa aktuálnych informácií.

Očakávané predstavenie: Počas MWC 2019 (koniec februára)

Motorola

Motorola opäť vstane z mŕtvych. Nedávne úniky nám totiž prezradili, že i táto americká legenda z mobilného priemyslu, ktorú vlastní čínske Lenovo, nám už čoskoro predvedie svoj prvý skladací telefón. Ak by sme i tu vychádzali z nedávno publikovaného patentu a prítomných náčrtov, novinka bude pripomínať štýlovú vyklápačku Motorola RAZR z roku 2004.

Motorola RAZR V3
Motorola RAZR V3

Hlavný rozdiel medzi očakávanou generáciou a tou starou postrehneme predovšetkým na prítomnosti skladacieho displeja, pretože ten vraj pokrýva celú vnútornú stranu konštrukcie. Hardvérové tlačidlá tak nahradia flexibilné digitálne alternatívy.

Očakávané predstavenie: V druhej polovici roka 2019

Apple

Výnimkou, samozrejme, nebude ani kalifornské jabĺčko, i keď jeho skladaciu novinku uvidíme s najväčšou pravdepodobnosťou až v septembri.

Tiež nedávno odhalený patent odkryl tajomstvá o špeciálnom ochrannom povrchu flexibilného displeja, ktorý nám ho umožní ohýbať z oboch smerov. Niečo také otvorí dvere skladacej konštrukcii, akú tento rok neprinesie príliš veľa značiek. Možno iba spoločnosť Apple.

Očakávané predstavenie: V druhej polovici roka 2019