Vedci z MIT vytvorili bytovú rastlinu, ktorá nikdy nezvädne. Pomáha jej robot

Vedci z MIT učinili koniec vädnúcim rastlinám. Našli totiž spôsob ako napojiť robotiku na ich charakteristiku. Rastliny sa tak udržia pri živote úplne samé.

Vedci z MIT učinili koniec vädnúcim rastlinám. Našli totiž spôsob ako napojiť robotiku na ich charakteristiku. Rastliny sa tak udržia pri živote úplne samé.

Mnohí z nás majú problém s udržiavaním rastlín v bytoch pri živote. Či ich už zabudneme poliať alebo im nedoprajeme dostatok svetla, obe varianty vedú k nepríjemnému koncu. Práve preto bola predstavená kybernetická forma života pod názvom Elowan. Tá má zabezpečiť to, aby sme už nikdy nemuseli vyhodiť zvädnutú rastlinku a míňať peniaze na ďalšiu.

Ako Elowan funguje? Bytová rastlinka je udržiavaná pomocou stroja, ktorý zaznamenáva jej základné potreby. Keď rastlina potrebuje svetlo, vydá zo seba elektrické signály, ktoré sa prejavujú vo forme ohýbania sa práve k zdroju svetla. Ak potrebuje svetlo Elowan, elektrické signály, ktoré vydá rastlina sú preložené strojom, a ten jednoducho rastlinu na kolieskach prisunie k svetlu.

Rastliny samotné sú rozhraním

Projekt univerzity MIT bol navrhnutý aby preskúmal integráciu technológie s prírodou. Keď vedci vytvárajú interaktívne zariadenia, existujú v nich dva základné komponenty: snímanie toho, čo chce používateľ urobiť a reakcia na túto činnosť. Obvykle vytvárajú umelú elektroniku, ktorá tieto funkcie vykonáva, no rastliny majú takéto schopnosti vo svojej podstate –  môžu cítiť, rozpoznať a reagovať, a teda sú samotné už rozhraním.

TIP REDAKCIE
ASUS spúšťa veľkú aktualizáciu pre ROG Phone 2: Android 12 sa ale nekoná

“Stručne povedané, rastliny by mohli byť najlepším druhom elektroniky, ktorý máme,” tvrdí Harpeet Sareen, odborný asistent na Parsons School of Design. Tým chcel povedať, že ľudia myslia veľmi priemyselne a majú pocit, že všetko musia už od začiatku vytvárať umelo. Ak má však príroda takéto schopnosti, prečo ich potom nevyužiť.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať