CRISPR: Zmutované zvieratá dokazujú, že upravovanie génov ešte nie je pre ľudí bezpečné

CRISPR podľa všetkého spôsobuje nechcené následky na geneticky upravených zvieratách. Technológia teda ešte nie je pripravená na ľudské pokusy.

CRISPR podľa všetkého spôsobuje nechcené následky na geneticky upravených zvieratách. Tento fakt dokazuje to, že technológia ešte nie je pripravená na ľudské pokusy.

Vedecká komunita bola výrazne pohoršená po tom, čo He Jiankui použil CRISPR na upravenie génov dvojičiek. Kľúčom kritiky bolo to, že mnohí vedci a aj lekári sa zhodli, že jeho akcie boli priam neetické. Technológii CRISPR totiž nerozumieme natoľko, aby bolo  zdravie týchto dvojičiek po úprave génov zaručené.

CRISPR použili genetici aj na úpravu génov dobytka. V každom takomto prípade úprava fungovala, no vždy zapríčinila nečakané vedľajšie efekty. Zajace a prasatá boli upravené tak, aby boli štíhlejšie, no tiež im narástli zväčšené jazyky a stavce v chrbtici navyše. Kozy, ktoré upravili tak, aby im rástla dlhšia kašmírska vlna, narástli už v maternici príliš veľké a nebolo ich tak možné prirodzene porodiť. Dobytok, ktorý tiež prešiel úpravou sa zas narodil, no upravení potomkovia umreli už ako teľatá.

TIP REDAKCIE
MIMORIADNE: Slovákov ohrozuje nový podvod. Okradnú vás o peniaze, mieria na to najzákladnejšie!

Práca Hea Jiankuia sa stáva po týchto poznatkoch ešte viac desivá

Z týchto nechcených vedľajších následkov behajú nejednému človeku po chrbte zimomriavky. Mnoho ľudí sa ešte viac obáva o budúci život geneticky upravených dvojičiek. Ak vedci nedokážu zabrániť vyprodukovaniu takýchto nepríjemných následkov na zvieratách, určite by si nemali dovoliť vykonávať takéto procedúry na ľudských bytostiach.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať