Huawei Mate 20 lite
Huawei Mate 20 lite (FOTO Marek Urban)

Huawei nám tento rok nepredstavil iba Mate 20 a lepšie vybavený Mate 20 Pro, ale aj cenovo dostupnejší Mate 20 lite, ktorý možno označiť za odľahčenú verziu. Keby sme však prehliadli názov vrátane výrezu, tak toho veľa spoločného nemajú. Platí to ako o hardvérovej výbave, tak aj o samotnom dizajne.

Huawei Mate 20 lite totiž pripomína minuloročný Mate 10 Porsche Design, nie niektorú z dvoch vyššie spomínaných Android noviniek. Keď sa pozriete na jeho zadnú stranu, okamžite si všimnete viacero podobných až identických vizuálnych charakteristík.

Výrobca sa tak podľa všetkého snažil zredukovať náklady, aby dostal cenovku na čo najnižšiu úroveň. Keďže je reč o smartfóne pre používateľov s nižšími nárokmi, tak o to predsa pri tomto kúsku aj ide. Ak teda hľadáte model, ktorý ponúka výhodný pomer medzi cenou, kvalitou a výbavou, Mate 20 lite môže byť jedna z vašich potenciálnych možností.

Technická špecifikácia

  • 6,3″ displej, LCD, 409 ppi
  • čipset Kirin 710
  • 4 alebo 6 GB RAM
  • 20 + 2 Mpx fotoaparát
  • 24 + 2 Mpx selfie
  • 64 GB úložisko + microSD do 256 GB
  • 3 750 mAh batéria + 18 W adaptér
  • Android 8.1 Oreo + EMUI 8.2
Huawei Mate 20 lite
Huawei Mate 20 lite (FOTO Marek Urban)

Konštrukcia a dizajn

Smartfón pozostáva z kombinácie dvoch kusov skiel a hliníkového rámika, ktorý má presne tú istú farbu ako zvyšok konštrukcie. Nám v redakcii skončil modrý kúsok, ktorý vyzerá naozaj pekne. Predovšetkým, keď Huawei Mate 20 lite vytiahnete počas pekného slnečného dňa. Jeho zadná strana vytvára z určitého uhla pohľadu krásny lesk a vy budete vďaka nemu stredobodom pozornosti, nech ste kdekoľvek.

Ergonómiu by som mohol prirovnať k ergonómii Huawei Mate 10 Pro. Oba smartfóny sa totiž držia naozaj skvele, a to i pri dlhšom používaní. Na konštrukcii nie je nič, čo by vás mohlo tlačiť alebo niekam rezať. Ako hliníkový rámik po bokoch, tak aj zadné ochranné sklo zdobia precízne vytvarované krivky. Treba si iba zvyknúť na veľkosť, pretože ide o celkom slušného obra.

Huawei Mate 20 lite
Huawei Mate 20 lite (FOTO Marek Urban)
Huawei Mate 20 lite
Huawei Mate 20 lite (FOTO Marek Urban)

Ako som už spomínal na začiatku recenzie, zadná strana Mate 20 lite pripomína minuloročný Mate 10 Porsche Design. Tým mám na mysli umiestnenie aj rozmiestnenie duálneho fotoaparátu, zvýraznený pásik vrátane fyzického tvaru.

Inžinieri z Huawei mohli vďaka tomuto šikovnému kroku využiť podobný výrobný proces a zároveň i zrecyklovať podaktoré súčiastky, čo sa potom celkom logicky odrazilo na nižších nákladoch. Nebolo totiž potrebné robiť nič od úplných základov. Všetko tu vyriešila ekonomicky efektívna modifikácia minuloročného modelu.

Displej

Podobne ako iné smartfóny zo strednej triedy, ani Mate 20 lite nedostal do svojej hardvérovej výbavy OLED, ale LCD displej. Ide až o 6,3-palcového obra s kontroverzným výrezom, kde je skryté slúchadlo, senzory a dvojica selfie fotoaparátov. O tých si však povieme až trošku neskôr, teraz hodíme očko na zobrazovací panel.

Huawei Mate 20 lite
Huawei Mate 20 lite (FOTO Marek Urban)

Nejde o nič špeciálne. Displej zaberá priemerných 81,7 percent prednej plochy a popri tom ponúka slušných 409 pixelov na palec. To znamená tenké rámiky aj jemný obraz. A keďže nejde o tuctové LCD, ale jednu z tých lepších verzií (hovorí sa jej LTPS IPS LCD), tak k tomu môžem bez obáv pridať ešte aj veľmi dynamické farby, výbornú energetickú efektivitu (vraj o 2030 percent), rýchlejšiu odozvu pri dotykovej interakcii či nižšiu reflexiu slnečných lúčov. Keď tento kúsok používate počas pekného slnečného dňa, na displeji je vidieť takmer úplne všetko.

TIP REDAKCIE
Prvé informácie o Huawei P30 Pro: 38 Mpx senzor a väčší displej!
Huawei Mate 20 lite
Huawei Mate 20 lite (FOTO Marek Urban)

Ak by vám však prednastavené zobrazovanie farieb príliš nesedelo, môžete zamieriť do hlavných nastavení a všetko si manuálne prispôsobiť podľa vlastných predstáv. Keď tak spravíte, nájdete tam dva nástroje. Jedným zvýšite sýtosť, zatiaľ čo s tým druhým môžete meniť úroveň teploty zobrazovania. Jednoducho klasika.

Fotoaparáty

Fotoaparáty v konštrukcii Huawei Mate 20 lite musím z každej jednej strany iba chváliť. Nie je sa však ani čomu čudovať, keďže ide o jednu z jeho najsilnejších konkurenčných zbraní. Začneme tým hlavným.

Opäť máme čo dočinenia s duálnou zostavou, ktorú tvorí dvojica 20 + 2 Mpx snímačov (druhý je iba asistenčný, zbiera informácie o hĺbke záberu), clona f/1.8 vrátane 27 mm objektívu so širokouhlým pohľadom. Optiku od priekopníka s menom Leica tu však budete hľadať márne. Nič také nie je tentokrát súčasťou hardvérovej výbavy.

Huawei Mate 20 lite
Huawei Mate 20 lite (FOTO Marek Urban)

Čo sa týka zaostrovania, tak to dostala na starosti stará známa technológia PDAF, ktorá funguje počas dňa naozaj skvele. Zábery sú ukážkovo ostré a spúšť zase bleskovo rýchla, takže vám neujdú ani vzácne momentky. A keďže je súčasťou technickej špecifikácie aj nízke clonové číslo, smartfón nemá strach ani pred prostredím so zhoršenými svetelnými podmienkami, kde si aj vďaka asistencie umelej inteligencie vedie až prekvapivo dobre. Treba sa iba pripraviť na zriedkavú stratu detailov.

Umelá inteligencia, podobne ako v smartfónoch od Huawei, rozpoznáva scény a náklade toho potom aplikuje automatickú úpravu nastavení, aby bola po stlačení spúšte dosiahnutá čo najvyššia kvalita. Tento proces zahŕňa zvýraznenie špecifických farieb, zmenu kontrastu alebo dodatočné vylepšenie svetelnosti. Všetko záleží iba od aktuálnych okolností.

Keď s tým viete narábať, spravíte tak pekné fotografie, že im občas nebudete ani chcieť veriť. Vyzdvihol by som tu predovšetkým reálne vyzerajúce farby, nízky šum, skvelú expozíciu a počas pekného slnečného dňa i bohaté množstvo detailov, ktoré dajú vašim dielam šmrnc podstatne drahšej high-end triedy. Za pochvalu tu ale stojí aj slušný dynamický rozsah.

Kvalitou záberov sa výrobca zrejme snažil predbehnúť cenovo dostupnejšie alternatívy z Číny, medzi ktorými nechýba ani Honor 10 či Honor 8X, hoci ide o dcérsku spoločnosť Huawei. A niečo podobné možno povedať i o selfie fotoaparáte na prednej strane Mate 20 lite, kde nie je jeden, ale rovno dva tiež vzájomne spolupracujúce snímače.

Selfie

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa radi fotia, s Huawei Mate 20 lite si potom rozhodne prídete na svoje. Až 24 Mpx snímač má aj v tomto prípade svojho 2 Mpx asistenta, ktorý mu pomáha s vytváraním parádne vyzerajúcich portrétov. A to tak, že mu poskytuje informácie o hĺbke, aby mohol za zachytenou tvárou používateľa vytvoriť prirodzene vyzerajúce rozmazané pozadie.

TIP REDAKCIE
OnePlus 6 trhá vlajkové lode: iPhone X a Galaxy S9 boli v teste rýchlosti bez šance

Hardvér tu tvorí 26 mm objektív so širokouhlým záberom vrátane clony f/2.0, takže z tohto uhla pohľadu nič, čo by som mohol označiť za špeciálne. Úroveň kvality však i napriek tomu ulahodí aj očiam náročnejšieho používateľa. Na svoje si tu teda prídu predovšetkým mladšie vekové kategórie, ktoré majú bližšie k aplikáciám, ako je Snapchat alebo Instagram.

Výkon a systém

V útrobách Huawei Mate 20 lite nenájdete high-end čipset Kirin 980 a ani minuloročnú generáciu Kirin 970, ale celkom schopný mid-range kúsok Kirin 710, ktorý vzniká prostredníctvom 12-nanometrového výrobného procesu. Asistuje mu však ešte aj 6 GB operačná pamäť, a to vrátane vyladenej nastavby operačného systému Android, z čoho vyplýva, že ide o kombináciu, ktorá sklame naozaj iba málokoho.

A je to naozaj tak. Vďaka mojim skúsenostiam po niekoľkodňovom testovaním môžem bez obáv povedať, že či už počúvate hudbu a popri tom chatujete alebo robíte náročný multitasking, nenastane ani jedna situácia, kedy by výkon Mate 20 lite nestačil. Bežné úkony zvláda na jednotku s hviezdičkou.

EMUI 8.2
EMUI 8.2

Všetko je plynulé, rýchle a okrem iného aj celkom pekné. Moderný dizajn prostredia nadstavby EMUI 8.2 s minimalistickým kabátom si bez akýchkoľvek pochýb získa srdcia drvivej väčšiny potenciálnych používateľov.

Ak niekoho zaujíma výkon prítomného grafického procesora Mali-G51 MP4, tak ten utiahne i battle royale hit PUBG Mobile. Treba sa ale uskromniť v grafických detailoch, pretože by ste v opačnom prípade mohli veľmi rýchlo prísť o nervy. Pri tak nízkom fps si totiž príliš nezahráte. Keď vám teda záleží na tejto oblasti hardvérovej výbavy, mali by ste popremýšľať nad alternatívou, ktorou môže byť napríklad taký Honor Play.

Výdrž batérie

Od prítomnej batérie je možné očakávať celodennú výdrž. Keď sa však používateľ uskromní, problémom by nemali byť dokonca ani dva dni. Samozrejme, niečo také od neho vyžaduje, aby robil určité kompromisy, ako je napríklad vynechanie hrania, pozeranie videí na YouTube alebo pravidelné používanie fotoaparátu či kamery. Keď to dokáže, Mate 20 lite vydrží fungovať až prekvapivo dlho.

Akumulátor dostal 3 750 mAh kapacitu a v krabičke sa okrem telefónu nachádza aj adaptér s výkonom o veľkosti slušných 18 W. Súčasťou základnej výbavy je teda aj rýchle nabíjanie. Za prvých 30 minút naplníte okolo 30 percent z celkovej kapacity.

Huawei Mate 20 lite
Huawei Mate 20 lite (FOTO Marek Urban)

Záver

Páči sa ti nový high-end smartfón Huawei Mate 20, no je ti ľúto vyhodiť toľko peňazí za mobilný telefón? V takom prípade si s touto jeho odľahčenou verziou prídeš na svoje.

Mate 20 lite reprezentuje lacnejšiu alternatívu, ktorá nesie prémiový dizajn minuloročnej Porsche edície. Aj keď sa tu teda bavíme o cenovo dostupnejšej strednej triede, z vizuálneho pohľadu nejde o žiadne béčko, ale niečo, čo nadchne i náročnejšie oko. Ide o elegantne vyzerajúci smartfón s obstojným hardvérom a optimalizovaným softvérom, ktorý sa za svoj pomer medzi cenou a výbavu nemusí vôbec hanbiť.

PREHĽAD RECENZIE
Konštrukcia
100 %
Dizajn
90 %
Displej
80 %
Fotoaparáty
85 %
Výkon
80 %
Operačný systém
100 %
Výdrž batérie
85 %