RECENZIA Huawei Mate 10 Pro: Keď vám obyčajný smartfón už nestačí

Huawei pred niekoľkými týždňami vyrukoval s dlhšie avizovaným generačným nástupcom za minuloročný model Mate 9 Pro, ktorý vybavil ako moderným konštrukčným prevedením, tak aj takým hardvérom, aký momentálne hocikde nenájdete.

Huawei pred niekoľkými týždňami vyrukoval s dlhšie avizovaným generačným nástupcom za minuloročný model Mate 9 Pro, ktorý vybavil ako moderným konštrukčným prevedením, tak aj takým hardvérom, aký momentálne hocikde nenájdete.

Do útrob tejto po zuby vyzbrojenej mašiny s Androidom totiž vložili niečo, čomu on sám hovorí NPU, čiže Neural Processing Unit.

Ako už určite mnohí tušia, respektíve vedia, ide o dedikovaný procesor pre strojové učenie, inými slovami aj umelú inteligenciu, ktorá poskytuje pomocnú ruku hneď vo viacerých oblastiach naozaj nadupanej výbavy Mate 10 Pro. Ani zďaleka však nejde o jedinú vec, aká tu stojí za zmienku.

Smartfón sa môže pochváliť aj špičkovým pomerom medzi panelom a prednou stranou konštrukcie, nadštandardnou výdržou na jedno nabitie či fotoaparátom so značkou Leica, pri ktorom si príde na svoje aj ten najnáročnejší typ používateľa. Poďme ale postupne.

Technické špecifikácie

  • 6,0-palcový OLED displej, Full HD+, HDR
  • sklo a hliník
  • Kirin 970 vrátane NPU (AI procesor)
  • 6 GB RAM
  • 20 Mpx monochromatický snímač
  • 12 Mpx RGB snímač
  • optika Leica
  • OIS
  • 4 000 mAh batéria
  • Android 8 Oreo, EMUI 8.0

Dizajn a konštrukcia

Huawei Mate 10 Pro vyzerá presne tak, ako by mal vyzerať každý jeden high-end model z druhej polovice roka 2017. Displej zaberá až 81,61 percent plochy, žiadne kapacitné tlačidlá a jednotlivé prvky sú umiestnené tak, aby bolo všetko dokonale symetrické. Tým mám na mysli zadné fotoaparáty, snímač odtlačkov alebo LED blesk s laserom, a to vrátane umiestnenia ikonickej značky Leica aj modelového označenia prítomných objektívov. Ak si teda na takomto detaile potrpíte, rozhodne nezostanete sklamaní.

Lesklá konštrukcia bez portu pre 3,5 mm jack pozostáva z hliníkového rámiku a dvoch kusov ochranného skla Gorilla, pričom to zadné možno označiť za trojrozmerné. Jeho tvar je totiž prispôsobený držaniu v rukách, aby tak mohla byť zabezpečená skvelá ergonómia. A ja môžem vďaka mojim nadobudnutým skúsenostiam bez obáv povedať, že tá tentokrát patrí medzi úplnú špičku. Vďaka zaobleným bočným stranám skvele padne do dlane a počas používania vás nebude nikde nič rezať ani tlačiť.

Smartfón síce dostal až 6,0-palcovú uhlopriečku, no i napriek tomu sú rozmery konštrukcie vhodné i pre ruky menšieho vzrastu. Prsty v tom má pomer strán 18:9, alebo aj 2:1, vďaka ktorému je Mate 10 Pro dlhý, ale zato úzky.

Preto ho bez akejkoľvek srandy možno používať v jednej ruke, pričom vám poskytne asistenciu softvérová funkcionalita na zmenšenie obrazovky. Ak potiahnete prst cez systémové, respektíve navigačné tlačidlá v spodnej časti displeja, všetko, čo v tom momente vidíte, zmenší svoju veľkosť a zároveň zmení polohu, aby to bolo bližšie k palcu. Potom bez problémov dočiahnete aj na systémovú lištu.

Displej

Podobne ako iní renomovaní výrobcovia, aj Huawei siahol po AMOLED technológii, ktorá vyniká hneď niekoľkými výhodami. Má naozaj čiernu farbu a keď ju zobrazuje, vypína pixely, čiže šetrí energiu. Tieto displeje sú však okrem iného i menej náročné na fyzický priestor, čo poskytuje miesto pre akumulátor s väčšou kapacitou. A presne toto všetko Mate 10 Pro ponúka. O batérii ale až neskôr, teraz sa pozrieme na zobrazovacie kapacity.

Pokiaľ niekto sníva po mobilnom telefóne s naozaj, ale naozaj dobrým displejom, tento kúsok splní všetky jeho túžby. Reč tu je o 6,0-palcovom AMOLED paneli s rozlíšením Full HD+ (alebo HD+), čo nie je zrovna top, no aspoň menej zaťažuje procesor vrátane batérie. Tých 402 pixelov na jeden palec bohato stačí. Obraz je jemný a ak máte poruke nejaký ten HDR obsah, napríklad cez aplikáciu Netflix, tie sýte farby, ten šialene veľký dynamický rozsah a tá čierna, ktorá naozaj vyzerá ako čierna, budú bez akéhokoľvek preháňania pastvou pre vaše oči.

S čitateľnosťou nebol problém ani počas pekného, slnečného dňa. Keď smartfón zaznamenal, že sa nachádza v takom prostredí, aktivoval akýsi špeciálny zobrazovací režim, aby tak vylepšil kontrast a umožnil čítanie malého textu alebo vidieť podstatne viac vizuálnych detailov.

Fotoaparáty

Kombinácia dvoch samostatne fungujúcich foto senzorov, dvoch objektívov od renomovanej nemeckej spoločnosti Leica, dvoch obrazových procesorov, asistencie umelej inteligencie, dychberúco nízkeho clonového čísla, hybridného 4-v-1 AF systému a optickej stabilizácie obrazu dokáže narobiť divy, o tom niet pochýb. Je teda úplne jedno, či s Mate 10 Pro fotíte počas pekného slnečného dňa alebo po západe slnka.

Ide o ultimátny foto mobil, o čom nás presvedčil nielen test odborníkov z webu DxOMark, kde nadobudol až 97 bodov a v prestížnom rebríčku tak obsadil druhú priečku. A keďže sa mi Google Pixel 2 do rúk zatiaľ nedostal, môžem bez akýchkoľvek obáv povedať, že som ešte nedržal smartfón s lepším fotoaparátom.

Duálne prevedenie vie prirodzene rozmazať pozadie, pričom je na výber ako režim Portrét, tak aj široká clona. Ak niekoho bavia živé fotografie, tak si tiež príde na svoje. Rovnako možno vyberať z foto režimov ako 3D panoráma, Špeciálne efekty, Nočný záber, Časozberné snímanie alebo Spomalenie. Niektoré z nich vedia používateľovi ušetriť čas, ktorý by za bežných okolností strávil v manuálnom režime.

Čas ale šetrí i strojové učenie, ktoré nám v tejto oblasti výbavy upravuje parametre podľa toho, na čo momentálne mierime. Ak idete fotiť jedlo na Instagram, pridá trošku kontrastu, ak nočnú scénku, pridá trošku viac svetla. Rozpoznávanie je navyše celkom presné a nevyžaduje od vás žiadne manuálne nastavovanie, takže si ho veľmi rýchlo obľúbite. Nie, nejde o lacný marketingový ťah, ale o niečo, čo naozaj funguje.

Duálny fotoaparát Huawei Mate 10 Pro funguje trošku odlišne ako ten v Samsung Galaxy Note 8 či Apple iPhone 8 Plus. Čínsky gigant opäť siahol po vlastnom technologickom riešení, takže jeden zo senzorov zbiera informácie o farbách a ten druhý pre zmenu o svetle, tieňoch v zábere. Keď stlačíme spúšť, nazbierané informácie sa spoja, po čom vznikne jedna na detaily či svetlo bohatá fotografia bez šumu a s farbami, ktoré majú veľmi blízko k realite. Dynamický rozsah je navyše tak pestrý, že nebudete veriť vlastným očiam. A aby sa nezabudlo na žiadny podstatný detail, vo výbave nechýba ani dvojnásobný optický zoom, čiže priblíženie bez straty kvality.

TIP REDAKCIE
Vedci: Ľadovce sa napriek dobrým tohtoročným podmienkam ďalej topia

Galéria

Fotky v plnom rozlíšení nájdeš TU

Spomínaný 4-v-1 AF systém využíva hĺbku, laser, fázu a kontrast, aby s vysokou spoľahlivosťou zabezpečil, že nám neujde žiadna vzácna momentka. Okamih medzi stlačením spúšte a vyhotovením fotky trvá až šialene krátko, pričom vás nikto neukráti o poriadnu ostrosť. Práve naopak, zábery z tohto špičkového smartfónu nie sú rozmazané ani keď chcete zachytiť rýchlo sa pohybujúci objekt. Fotoaparát Mate 10 Pro je pohotový, presný a jeho kvalita sedí na vrchole.

Niečo podobné sa dá povedať aj o videách. Teda až na pár nedostatkov, ako je napríklad pomenej detailov alebo slabší dynamický rozsah pri scénkach s vysokým kontrastom. Obe veci spomínali odborníci z DxOMark v ich teste, kde video zábery dostali 91 bodov, zatiaľ čo foto zábery rovných 100.

Na rozmazanie pozadia využíva umelú inteligenciu aj predný fotoaparát, kde je tiež k dispozícii režim Portrét. Po aktivácii vám umožní vybrať úroveň bokeh efektu vrátane úrovne softvérového mejkapu, čiže všetko, čo na zhotovenie kvalitnej selfie fotografie potrebujete. Prechod medzi pozadím a zaostrenou tvárou je navyše tak dobrý, že to vyzerá, akoby išlo o záber z drahej zrkadlovky. Kamoši na sociálnych sieťach vám jednoducho nebudú chcieť veriť, z akého zariadenia fotka pochádza.

Výkon

Čipset Kirin 970 patrí medzi aktuálnu špičku, preto sa od neho dá očakávať poriadny výpočtový výkon. Novinku od spoločnosti, ktorá patrí pod krídla Huawei, tvorí 8-jadrový hlavný procesor, grafická karta Mali-G72 MP12 a proces pre strojové učenie, inými slovami aj Neural Processing Unit. Tento kus hardvéru umožňuje umelej inteligencii (digitálny mozog) fungovať offline, čo zároveň zvyšuje bezpečnosť citlivých dát používateľa. Nemusia totiž prostredníctvom internetu cestovať zo zariadenia až do vzdialeného cloudu, pretože všetko prebieha priamo v smartfóne.

Áno, znie to ako sci-fi, no Huawei nie je jediná spoločnosť, ktorá niečomu takému začala venovať pozornosť. Podobnú stratégiu tento rok zvolilo i Apple, z čoho vzišiel čipset A11 Bionic. Prítomnosť dedikovaného AI procesora otvára vývojárom aplikácií nové možnosti a používateľom ponúka viac pohodlia, viac výkonu aj viac energie. NPU môže odbremeniť hlavný procesor od menších úloh a zároveň pomáha s neustálym zlepšovaním energetického manažmentu. Ten softvér, ktorý používame menej, odstrihne od automatickej synchronizácie dát na pozadí, čím ušetrí značné množstvo elektrickej energie. A to bez toho, aby sa nás na niečo pýtal.

Výkon Kirinu 970, ktorému asistuje až 6 GB operačná pamäť RAM, patrí z pohľadu čísiel benchmark testov medzi to najlepšie, čo v súčasnosti zoženiete. Na iPhone 8, Plus ani iPhone X síce nemá, no ak si porovnáva sily s konkurenčnými čipsetmi v iných Android smartfónoch, napríklad od Qualcommu, tak je na tom naozaj dobre. V aplikácii AnTuTu dostal až cez 177-tisíc bodov.

Môžete si nainštalovať a zahrať akúkoľvek graficky náročnú mobilnú hru z Google Play Store, a to pri tých najvyšších detailoch. Nenájde sa nič, čo by vám mohlo sekať. Podobná chvála patrí aj multitaskingu, ktorý funguje tak dokonale, že listovanie medzi spustenými aplikáciami pripomína listovanie v zošitoch. Žiadne spomalené reakcie, žiadne neplynulé fungovanie. Pri používaní Huawei Mate 10 Pro funguje všetko tak, ako sa na moderný hi-tech smartfón patrí.

Systém

Keďže ide o Huawei, nie je asi ani žiadnym veľkým prekvapením, že Android 8.0 Oreo dostal grafické obohatenie v podobe známej nadstavby EMUI, ktorá je tentokrát vo verzii 8.0, kam výrobca skočil rovno z čísla 5.0. Ak mám byť úprimný, jej používateľské prostredie vás z vizuálneho uhľa pohľadu príliš nenadchne. Nič sa totiž nezmenilo. Niečo má z prostredia čistého operačného systému, niečo zase svoje, no nejde o žiadny softvérový zázrak, za aký možno označiť iOS z Kalifornie.

Z pohľadu funkcionality je k dispozícii niekoľko inteligentných gest, ktoré vám vedia výrazne spríjemniť používanie, avšak nič výnimočné. Podobné vymoženosti dnes ponúkajú snáď všetky novšie kúsky, a to aj zo strednej triedy. Farbu prostredia môžete zmeniť na čiernu a pokiaľ máte po ruke USB C – HDMI redukciu, prostredníctvom ktorej viete smartfón pripojiť k monitoru, vrátane Bluetooth myšky či klávesnice, spravíte z neho zatiaľ neplnohodnotný stolný počítač.

Najnovší Android Oreo dostal funkcionalitu obraz v obraze (PiP), takže ak chcete počas navigácie chatovať s kamošom, mapa sa po opustení používateľského prostredia aplikácie Google Maps automaticky zmenší a presunie do pravého dolného rohu, aby bola stále na očiach, no zároveň nezavadzala. Podobne ale funguje aj pozeranie videa cez prehliadač Chrome. Keď nejaké pustíte a aplikáciu prepnete, zobrazí sa presne na tom istom mieste.

Výdrž

Keďže Mate 10 Pro dostal až 4 000 mAh batériu, 10-nanometrový čipset a o energetický manažment sa mu stará umelá inteligencia, na jedno nabitie zvládne fungovať dva dni. Samozrejme, hovoríme tu o nenáročnej záťaži, čiže s obmedzeným hraním, pozeraním filmov alebo fotografovaním či natáčaním. Pokiaľ si vybavíte nejaké tie e-maily, občas odpíšete na správu, zatelefonujete alebo sem-tam surfujete na webe, tak si môžete byť istí, že tých 48 hodín zvládne. A čím dlhšie smartfón používate, tým je v šetrení šťavy čoraz lepší.

Ak však patríte medzi náruživých hráčov alebo si radi pozriete dobrý film, respektíve seriál alebo YouTube video, výdrž klesne zhruba na tých 16 hodín, čiže jeden deň. Nie, ani to nie je zlé, mnoho iných high-end modelov toľko nevydrží ani vtedy, keď sa ich používateľ značne obmedzuje.

Čínsky gigant sa vykašľal na bezdrôtové nabíjanie a inovácie sústredil na to drôtové, ktoré dokáže doplniť takmer 60 percent z kapacity obrovského akumulátora za dychberúcich 30 minút. Smartfón dokonca ani nie je tak horúci, akoby mnohí z vás pri takej rýchlosti očakávali, za čím stojí certifikácia nemeckou renomovanou spoločnosťou TÜV. Prísne testy, cez ktorý systém nabíjania prešiel, formálne zabezpečujú, že nenastane katastrofa, aká postihla Galaxy Note 7. V základnom balení prítomný (5A) adaptér má navyše celkom slušné rozmery a aj celkom slušne hrubý kábel s USB C konektorom.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať