Honor 8X

RECENZIA Honor 8X: Lacný elegán

Honor 8X vyzerá ako prémiová vlajková loď za enormne vysokú sumu, 64 GB model vás však nevyjde viac ako smiešne tri stovky.

Honor nám krátko po predstavení dostupného herného smartfónu Honor Play predstavil aj jeho elegantnejšieho, no zároveň i menej výkonného súrodenca. Honor 8X vyzerá ako prémiová vlajková loď za enormne vysokú sumu, 64 GB model vás však nevyjde viac ako smiešne tri stovky.

A v tom sa skrýva čaro tejto novinky s jedným z najlepších pomerov medzi cenou a jej výbavou.

Ak vám teda záleží na dizajne a konštrukčnom prevedení, zaručene nezostanete sklamaní. Treba mať však zároveň na pamäti, že výrobca musel niekde šetriť, aby dostal cenovku na tak ľudovú úroveň. Používateľ to pocíti na mierne slabšom aj trošku zastaralom hardvéri, no netreba mať žiadne obavy. S tým, čo ponúka Honor 8X, budú spokojní aj mierne náročnejší. Stačí iba trošku prižmúriť očko.

Technická špecifikácia

  • 6,5-palcový displej, LCD, 396 ppi
  • Kirin 710
  • 4 alebo až 6 GB RAM
  • 64 alebo 128 GB úložisko + microSD (vrátane dvoch slotov pre SIM)
  • 20 + 2 Mpx hlavný fotoaparát (f/1.8, PDAF)
  • 16 Mpx selfie fotoaparát (f/2.0)
  • 3 750 mAh batéria + 10 W adaptér
  • Android 8.1 Oreo + EMUI 8.1
Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Konštrukcia a dizajn

Honor 8X tvorí kombinácia hliníkového rámiku s matným povrchom a dvoch kusov odolných skiel. Vyzerá teda ako drvivá väčšina tohtoročných vlajkových lodí z mobilného priemyslu. Ide o elegantný smartfón s prémiovým dizajnom, ktorý bude pútať pozornosť asi všade, kde ho vytiahnete. Zadná strana konštrukcie má totiž v prostredí s dobrým svetlom doslova neprehliadnuteľný lesk. Počas pekného slnečného dňa priam žiari.

Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Čo sa týka ergonómie, netreba mať žiadne obavy. Konštrukcia dostala oblé krivky, takže nič nereže ani netlačí. Ak siahnete ešte aj po priesvitnom puzdre zo základného balenia, tak si rozhodne nebudete mať na čo sťažovať.

Treba ale počítať s tým, že je tento smartfón naozaj veľký. Displej síce vyrezali, aby ubrali z rámikov, no keďže uhlopriečka dosahuje až 6,5″, tak rozmerom príliš nepomohli. Treba si teda pár dní zvykať, potom si menšiu veľkosť už nedokážete ani len predstaviť.

Ako som spomínal na začiatku recenzie, výrobca musel robiť určité kompromisy, aby dostal cenovku na tak nízku úroveň, na akú ju aj dostal. Jedným z nich je absencia USB C portu, ktorý tu nahrádza zaužívaná, no zároveň i zastaralá microUSB alternatíva.

Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)
Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Výsuvný slot zahŕňa dve miesta pre SIM kartu od mobilného operátora vrátane tretieho, kam sa pre zmenu zmestí microSD karta. Niečo podobné dnes ponúka naozaj veľmi málo mobilných telefónov. Rozšírenie úložiska ide zväčšia na úkor jednej SIM karty. V tomto prípade to však neplatí, pretože je v útrobách konštrukcie Honor 8X dostatok priestoru pre všetko, čo tu bolo spomenuté.

Výrobca tvrdí, že nezabudol ani na tradičné telefónne hovory a trošku ich vylepšil, o čom ma presvedčil i niekoľkodňový test. Keď sa s niekým ocitnete na drôte, tak môžete počítať s tým, že ako vy, tak aj druhý účastník hovoru bude počuť nadštandardne kvalitný hlas. Tým mám na mysli jeho čistejšiu a citeľne sýtejšiu reprodukciu.

Displej

Podľa oficiálnych čísiel zaberá prítomný IPS LCD displej až okolo 91 % prednej plochy konštrukcie Honor 8X. Používateľ sa môže vďaka hustote o veľkosti 396 ppi spoľahnúť na dostačujúco jemný obraz, skvelé pozorovacie uhly, obstojný maximálny jas a aj na pekne vyzerajúce farby. A ak vám náhodou nevyhovujú, v nastaveniach zobrazovania môžete siahnuť po manuálnej korekcii.

Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Netreba mať však žiadne veľké očakávania. Ide o tuctový zobrazovací panel, pri ktorom výrobca tiež trošku šetril. Obraz na LCD displeji herného Honor Play vyzerá trošku lepšie, no dostal mierne rozmernejší výrez ako čerstvý model 8X.

Za zmienku tu však bez akýchkoľvek pochýb stojí aj certifikácia panelu podľa štandardov nemeckej špičky TÜV Rheinland. Čo to teda znamená pre používateľa? Že má k dispozícii odbornými rukami vyladené zobrazovacie režimy, ktoré chránia oči pred modrým svetlom, spríjemnia večerné čítania alebo zlepšia čitateľnosť displeja na priamom slnku.

Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Počas testovania som ich využíval od rána do večera a vďaka tomu môžem teraz bez obáv povedať, že fungujú naozaj skvele. Nejde iba o lacný marketingový trik výrobcu, ale niečo, čo dokáže efektívne zlepšiť vaše dennodenné používateľské skúsenosti.

Fotoaparáty

Na zadnej strane Honor 8X sú umiestnené dva senzory. Jeden dostal 20 Mpx rozlíšenie a funguje ako hlavný, zatiaľ čo mu ten druhý asistuje pri vytváraní prirodzene vyzerajúceho bokeh efektu. Jeho úloha totiž spočíva v zbieraní informácií o hĺbke, ktoré sú potom využité na rozmazanie pozadia za zaostreným objektom. V tom spočíva ich vzájomná spolupráca.

Ak sa pýtate na kvalitu fotografií, tak dostanete možno trošku viac, ako si za tie peniaze zaslúžite. Výrobca síce ubral z výkonu, no ak padne reč na fotoaparáty, nemám absolútne žiadne výhrady. Smartfón robí vzhľadom k svojej ľudovej cenovke naozaj lahodné zábery.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!
Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Za pochvalu tu stojí predovšetkým perfektná expozícia, rýchly aj presný autofocus, bohaté množstvo detailov a slušný dynamický rozsah. Problém ale nebol ani so zlými svetelnými podmienkami, kedy vie clona f/1.8 zabezpečiť i bohaté množstvo svetla. Čo sa týka šumu, tak ten ako v exteriéri, tak ani v interiéri takmer vôbec nepostrehnete.

Asistencia umelej inteligencie vám navyše pomôže s doladením vizuálnych detailov, a to bez toho, aby ste museli niečomu venovať akúkoľvek pozornosť. Keď ju v prostredí aplikácie aktivujete, od toho momentu začne automaticky rozpoznávať scény a na základe toho i aplikovať vopred pripravené filtre, ktoré ešte pred stlačením spúšte upravia kontrast alebo zvýraznila niektorú z farieb. Napríklad pri fotení prírody zelenú a pri fotení západu slnka zase žltú.

Moju pozornosť si počas testu získal i prítomný nočný režim. S jeho pomocou viete vyhotoviť až prekvapujúco pekné fotky aj po tom, čo zapadne slnko. Smartfón v takom prípade otvorí na pár sekúnd uzávierku, umelá inteligencia mu pomôže s nevyhnutnou stabilizáciou a keď to celé skončí, po zobrazení výsledku nebudete chcieť veriť vlastným očiam. Zábery totiž vyzerajú, akoby vznikli vďaka použitiu statívu.

Keďže ide o model pre mladšie generácie spotrebiteľov, Honor 8X je predovšetkým o selfie. Predný fotoaparát preto dostal až 16 Mpx rozlíšenie a aj kvalitný širokouhlý snímač, ktorý tiež nemá strach pred prostredím so zlými svetelnými podmienkami. Režimu Portrét navyše čoskoro pribudnú i manuálne svetelné filtre v štýle iPhone X, vďaka ktorým viete manipulovať so svetlom v zábere. Keď sa s tým chvíľu pohráte, viete vyhotoviť naozaj krásne selfie.

Výkon a systém

Honor 8X nepoháňa Kirin 970 ako približne rovnako drahý Honor Play, ale menej výkonná alternatíva Kirin 710. Dôvod je pritom úplne jednoduchý. Výrobca v niektorých oblastiach výbavy ubral, aby v iných mohol pridať. A keďže táto mobilná novinka ponúka prémiovú konštrukciu vrátane skvelých fotoaparátov, chýba jej hardvér, bez ktorého si nevychutnáte graficky náročné herné tituly.

Battle royale hit PUBG Mobile na tomto novom kúsku spustíte, no váš zážitok z hrania nebude ani zďaleka tak dobrý, ako keby ste držali smartfón s high-end čipsetom. Preto ho neodporúčam nikomu, komu záleží na grafickom výkone. V takom prípade siahnite skôr po vyššie spomínanej alternatíve Play, ktorá je vyrobená pre náruživých hráčov.

EMUI 8.2
EMUI 8.1

S fungovaním operačného systému Android 8.1 Oreo neboli počas testovania absolútne žiadne problémy. Nadstavba EMUI vo verzii 9.2 funguje tak skvele, ako keby ste používali niektorú z vlajkových lodí. Netreba sa teda obávať žiadnych spomalených reakcií, neplynulých animácií a ani ničoho podobného.

Používateľ sa navyše môže tešiť na moderne vyzerajúce používateľské prostredie a aj na praktickú funkcionalitu, ktorá mu prostredníctvom zabudovaných senzorov citeľne spríjemní narábanie so zariadením.

Výdrž batérie

Ak čakáte od Honor 8X priemernú alebo dokonca podpriemernú výdrž, tak vás musím sklamať. 3 750 mAh akumulátor v jeho útrobách ho totiž zvládne bez väčších problémov poháňať aj 2 dni po sebe. Smartfón má vďaka prítomnému čipsetu Kirin 710 a priemerne veľkému počtu pixelov na palec priam až skvelú energetickú efektivitu, ktorá sa celkom logicky odráža na nadštandardnej výdrži.

Chýbalo mi tu však rýchle nabíjanie. Viem, že výrobca musel škrtať náklady, no ide o oblasť, z ktorej je v roku 2018 súčasť povinnej výbavy. A to aj pri takto cenovo dostupných modeloch. Pribalený 10 W adaptér nie je najhorší, náročnejší používateľ môže ale zostať tak trošku sklamaný.

Honor 8X
Honor 8X (FOTO Marek Urban)

Záver

Ak hľadáte prémiovo vyzerajúci Android smartfón s obrovským vyrezaným displejom, tenučkými rámikmi, skvelými fotoaparátmi, nadštandardnou výdržou batérie a vyladenou nadstavbou, za ktorý zaplatíte ľudovú sumu, tak nový Honor 8X vyrobili práve pre vás.

Ide o kvalitne prevedený model s moderným dizajnom a viacerými technologickými špecialitkami, ktoré mu umožňujú vytŕčať z davu. To najlepšie na ňom ale je jeho pomer medzi cenovkou a tým, čo ponúka. Za necelé tri stovky nadobudnete telefón, ktorý z vizuálneho uhla pohľadu lacnú strednú triedu ani zďaleka nepripomína.

Total
45
Zdieľaní
Total
45
Zdieľať