Máš novší smartfón? Toto musíš vedieť o jeho batérii!

Ako je možné, že staršie smartfóny majú lepšiu výdrž batérie?

0

Pri kúpe nového zariadenia sa často spoliehame na to, čo nám povie výrobca o jeho vlastnostiach. Jedným z hlavných bodov novších prezentácií smartfónov je údaj o výdrži batérie. Všetci vieme, že práve výdrž smartfónu je hlavným kameňom úrazu veľkého počtu modelov.

Na tematiku batérie sa rozhodol zamerať redaktor prestížneho plátku The Washington Post, Geoffrey A. Fowler, ktorý zmeral výdrž batérie novších a starších modelov populárnych výrobcov. Meral výdrž Android aj iOS zariadení. Výsledok? Niektoré novšie modely v jeho testoch skončili horšie než tie predstavené pred rokom.

Niektoré staršie modely dopadli lepšie

Pri Android zariadeniach Fowlera prekvapilo, že Google Pixel 2 a Google Pixel 2 XL skončili v testoch lepšie, než nový Google Pixel 3. Dobrou správou však je, že z najnovších modelov skončil dobre aspoň Google Pixel 3 XL, ktorému sa staršie modely prekonať podarilo.

Pri iOS zariadeniach sa písal podobný príbeh. iPhone XS skončil v teste horšie než rok starý iPhone X. Nové iPhony s prehľadom prekonal aj iPhone 8 Plus.

V rebríčku testovaných zariadení sa na prvom mieste skončil nový iPhone XR, ktorý len tesne porazil Samsung Galaxy Note 9. Výsledky Fowlera si môžeš pozrieť nižšie.

Výsledky testovania výdrže batérie. Zdroj: Geoffrey A. Fowler, The Washington Post

Niektoré staršie modely tak skutočne skončili lepšie než tie úplne nové. Čo sa metodiky testovania týka, Fowler zmeral jas displeja a nastavil ho na každom zariadení rovnako. Potom na telefónoch spustil skript, ktorý je navrhnutý tak, aby si na telefónoch až do vybitia pozeral web stránky. Test končil keď batéria zo 100 % spadla až na 0 %.

Čo na to hovoríte? Všimli ste si, že by ste pri novších zariadeniach mali horšiu výdrž batérie než na tých starších? Dajte nám vedieť v diskusii nižšie!