Skončila štúdia za 26 miliónov eur: Zisťovala či telefóny spôsobujú rakovinu

Spôsobujú telefóny rakovinu? Touto otázkou sa vedci trápia už pár desaťročí, no ani po jednej z najväčších a najdrahších štúdií v tom nemajú celkom jasno.

Spôsobujú telefóny rakovinu? Touto otázkou sa vedci trápia už pár desaťročí, no ani po jednej z najväčších a najdrahších štúdií v tom nemajú celkom jasno. Štúdia síce potvrdila, že táto možnosť tam je, no závisí od pár veľmi špecifických okolností.

Štúdia z rúk odborníkov z National Toxicology Program, NTP, sa celé dva roky zameriavala na vplyv vysokej úrovne rádiofrekvenčného žiarenia na laboratórnych myšiach a potkanoch. Každý deň žiarenie spustili na 9 hodín. Pri potkanoch sa u 5 až 7 % samcov vyvinuli malígne neurinómy srdca a pri 2 až 3 % samcov potkanov zas malígne gliómy mozgu.

Kontrolná skupina hlodavcov žiadne takéto príznaky, resp. diagnózy nemala. Dá sa teda hovoriť o tom, že vysokofrekvenčné žiarenie na organizmus vplyv má. Na organizmus hlodavcov, aby sme boli presní. Pri gliómoch však vedci hovoria len o “určitých dôkazoch“.

TIP REDAKCIE
Rusko usiluje o digitálny rubeľ, pilotný projekt má spustiť budúci rok!

Len 2G a 3G

Ľudský organizmus je však podstatne odlišný. Štúdia okrem toho prebiehala v tvrdých podmienkach (pre potkany). Len málokto z nás telefonuje 9 hodín a keď aj telefonujeme, nedochádza k ožarovaniu celého tela, ale len časti, kde si telefón držíme.

Na druhú stranu, štúdia začala v čase, keď boli štandardom len 2G a 3G telefóny. Vplyv 4G a pripravovaného 5G tak nie je preskúmaný. Vedci si tak hlavy škrabú aj naďalej. „ O 30 miliónov dolárov a dve desaťročia neskôr sme približne na rovnakom mieste ako predtým. Aj naďalej je neisté, či majú telefóny neblahý vplyv na zdravie,uvádza Futurism.