Vozík z grafénu

Vyrobili ho z grafénu: Tento invalidný vozík od Švajčiarov nemá obdoby

Švajčiarska spoločnosť Küschall predstavila svoj nový kúsok na dvoch kolesách, ktorý je vraj najľahší na svete. Toto je invalidný vozík Superstar.

Švajčiarska spoločnosť Küschall predstavila svoj nový kúsok na dvoch kolesách, ktorý je vraj najľahší na svete. Invalidný vozík Superstar váži vďaka špičkovému materiálu s názvom grafén iba 1,5 kilogramu. Jeho štýlovo vyzerajúca konštrukcia je však i napriek tomu pevná ako žiadna iná.

Výrobca tvrdí, že tvrdosť grafénového rámu je až 10x vyššia ako v prípade diamantu a jeho pevnosť pre zmenu až 200x vyššia ako v prípade ocele, píše Dezeen.

Nie je sa teda prečo čudovať, že tvorcovia tohto zázračného materiálu, podstatne schopnejšieho ako klasické uhlíkové vlákna, získali za svoju pioniersku prácu ešte v roku 2004 Nobelovú cenu. V neďalekej budúcnosti bude z tejto špecifickej formy uhlíku takmer všetko okolo nás.

“Je to najpevnejší materiál, ktorý bol testovaný, a preto je najpevnejším materiálom, ktorý ľudstvo pozná”, prezradil pre spomínaný server André Fangueiro, jeden z vrcholových manažérov spoločnosti.

TIP REDAKCIE
Zákaz akéhokoľvek používania smartfónu v aute: Zákon prešiel aj s veľkými pokutami

“Küschall sa rozhodol používať grafén, aby mohol s rámom, ktorý je o 30 percent ľahší a o 20 percent pevnejší v porovnaní s alternatívami z uhlíkových vlákien, spustiť revolúciu vo výkone invalidných vozíkov.”

“Náš cieľ bol navrhnúť ten najlepší invalidný vozík na svete pre tých, ktorí patria medzi najaktívnejších používateľov,” dodal André.

Vozík z grafénu
Vozík z grafénu
Vozík z grafénu
Vozík z grafénu
Vozík z grafénu
Vozík z grafénu

Odborníci zo spoločnosti Küschall v týchto dňoch pracujú s prototypom na dokončení posledných detailov. Záverečné fázy náročného vývoja prebiehajú priamo v teréne, kde ambiciózny vozík Superstar testujú imobilní používatelia. Dlho už teda nepotrvá a mal by byť dostupný i pre širokú verejnosť.

Aká bude teda cena? O tej zatiaľ nepadlo ani jedno slovo. Vzhľadom k použitému materiálu a prispôsobeniu mieram či potrebám používateľa sa však dá očakávať, že ani zďaleka nepôjde o lacnú záležitosť.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať