intel

Taliansko sa stáva treťou krajinou v Európe, kde už je dostupná 5G sieť

Najmodernejšie 5G siete sa začínajú postupne rozširovať aj u nás v Európe. Treťou európskou krajinou, kde je sieť 5. generácie dostupná, je Taliansko.

Najmodernejšie 5G siete sa začínajú postupne rozširovať nielen v USA či Južnej Kórei, ale aj aj u nás v Európe. Treťou európskou krajinou, kde sú siete 5. generácie dostupné, je Taliansko.

Ako informuje taliansky operátor Vodafone vo svojom príspevku, 5G sieť spúšťa v pilotnej prevádzke v piatich mestách Talianska. Ide o Miláno, Turín, Rím, Boloňu a Neapol.

Generálny riaditeľ talianskeho operátora Vodafone Aldo Bisio odhaduje, že 5G siete budú v roku 2021 pokrývať až 100 talianskych miest. Zároveň počíta s tvrdou konkurenciou zo strany tamojších operátorov TIM a Fastweb, ktorí sa takisto chystajú vrhnúť do segmentu sietí 5. generácie.

5G siet
Foto: Vodafone Taliansko

Taliansky Vodafone má zatiaľ v ponuke 3 smartfóny kompatibilné so sieťami 5. generácie. Cenovo dostupnejší Xiaomi Mi Mix 3 5G, ale aj LG V50 ThinQ 5G a Samsung Galaxy S10 5G. Užívatelia, ktorí budú chcieť ultra rýchle siete talianskeho operátora Vodafone využívať, nemusia meniť svoj mesačný program (paušál).

Za nový typ služby si ale priplatia 5 €mesačne k aktuálnemu programu. Pokiaľ budú mať záujem, samozrejme.

TIP REDAKCIE
Elektromobil od Xiaomi? Výroba sa rozbehne v roku 2024

Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo

Prvú komerčnú 5G sieť v Európe spustil v priebehu apríla vo Švajčiarsku operátor Swisscom. Ide o najväčšieho poskytovateľa telekomunikačných služieb v danej krajine.

Operátor má ambíciu pokryť sieťami 5. generácie do niekoľkých mesiacov až 90 percent obyvateľov krajiny. Už teraz je sieť dostupná v desiatkach miest Švajčiarska.

Hneď za Švajčiarsko sa zaradilo Spojené kráľovstvo. V minulom mesiaci spustil komerčnú prevádzku 5G siete operátor EE. Tak, ako v prípade Talianska, konektivita je zatiaľ dostupná len v niekoľkých veľkých mestách (Londýn, Birmingham, Edinburgh, Cardiff, Belfast a Manchester).

Najlacnejší 5G program operátora EE stojí 54 libier mesačne, pričom je nutné uhradiť jednorázový poplatok za kompatibilný smartfón vo výške 170 libier. V balíčku sa nachádza 10 GB objem voľných dát.

V 5G sieti viete takýto objem dát minúť doslova behom niekoľkých krátkych chvíľ, ako ho použijete napr. na sťahovanie filmov vo vysokej kvalite, pripomína BBC.

Operátor EE má v ponuke štyri 5G smartfóny a dva smerovače.

Total
75
Zdieľaní
Total
75
Zdieľať