BFR vo vesmíre

SpaceX má prvého zákazníka: Na cestu okolo Mesiaca pôjde japonský miliardár

Prvým zákazníkom SpaceX, ktorého čaká výlet k Mesiacu, je 42-ročný japonský miliardár Yusaku Maezawa.

Vesmírna spoločnosť vizionára Elona Muska oznámila meno toho, kto si zaplatil letenku na palubu prvého komerčného letu okolo našej prirodzenej družice. Prvým zákazníkom SpaceX, ktorého čaká výlet k Mesiacu, je 42-ročný japonský miliardár Yusaku Maezawa.

Nepôjde tam však sám. Keďže si mohol dovoliť všetky dostupné sedadlá, tak ani sekundu neváhal. Každé jedno teraz plánuje ponúknuť starostlivo vybranému umelcovi, aby tak po návrate na Zem vytvorili niečo, čo vznikne vďaka čerstvo nadobudnutej inšpirácii z vesmíru. Okrem maliarov chystá zavolať aj hudobníkov, sochárov alebo dokonca filmových režisérov.

“Chcem pozvať šiestich až ôsmich umelcov, aby sa ku mne pridali v misii na Mesiac,” prezradil Yusaku s majetkom v hodnote 2,9 miliardy amerických dolárov. Výhliadková cesta okolo našej prirodzenej družice by mala trvať približne sedem dní.

Na výlet ich zoberie ozrutná vesmírna raketa Big Falcon Rocket, ktorá nahrádza úspešnú legendu Falcon Heavy. Spoločnosť SpaceX pôvodne počítala s tou, no plány z roku 2017 nakoniec prešli menšou zmenou. Zrejme chcú čo najrýchlejšie zdokonaliť podstatne schopnejšiu BFR a potom s ňou hodlajú čo najrýchlejšie odletieť na Mars, kde začne Elon Musk budovať vytúženú ľudskú kolóniu.

Prečo sa ale japonský miliardár rozhodol práve pre umelcov? On sám patrí medzi tých, ktorí zbierajú umelecké diela. Za kúsok Untitled od človeka s menom Jean-Michel Basquiat zaplatil minulý rok cez 110 miliónov dolárov. Koľko ho však stáli všetky lístky na palube Big Falcon Rocket nevieme, pretože to jediné neprezradil. Vývoj tejto obludnej rakety stojí okolo 5 miliárd dolárov, pričom slušnú časť nákladov pokryl práve Yusaku Maezawa.

TIP REDAKCIE
PayPal možno kúpi Pinterest, za sociálnu sieť môže zaplatiť miliardy dolárov
Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať