Nástupcu Falcon Heavy čaká prvý let, raketa BFR by mala vzlietnuť už budúci rok!

Vesmírna raketa BFR by mohla mať za sebou prvú ostrú prevádzku už niekedy v priebehu polovice nadchádzajúceho roka.

Vesmírna raketa BFR by mohla mať za sebou prvú ostrú prevádzku už niekedy v priebehu polovice nadchádzajúceho roka. Prezradil to sám Elon Musk, šéf spoločnosti SpaceX, a to počas pravidelne organizovanej konferencie SXSW.

Web Engadget píše, že aj keď ide o pomerne optimistický odhad, nejaká šanca tu predsa len existuje. Nákladná misia na Mars je naplánovaná na rok 2022, čiže si nemôžu dovoliť príliš meškať. Určite nie tak dlho, ako tomu bolo pri niekoľko rokov avizovanom vzlete Falcon Heavy, badateľne menšej verzie Big F*cking Rocket.

BFR najskôr poslúži na prepravu nákladu, neskôr aj prvých kolonizátorov červenej planéty, pretože pôjde o súčasť akejsi vesmírnej hromadnej dopravy. Dokopy by mala zvládnuť so sebou zobrať až okolo 150 ton nákladu. Postupom času, samozrejme, ešte viac, no budeme si musieť počkať na nevyhnutný technologický pokrok.

O pohon sa tentokrát postarajú pokročilé raketové motory Raptor vraj až s trojnásobne väčším výkonom, aký ponúka v súčasnosti využívaný generačný predchodca Merlin. Ako informuje blogger Tim Urban, inžinieri zo SpaceX to dosiahli prostredníctvom “výrazného zvýšenia” tlaku.

TIP REDAKCIE
Apple s novinkami na tento rok skončil. Čo možno očkávať v tom budúcom?

Pôvodne bolo spomínaných až 51 kúskov, no nakoniec vyplávalo na povrch, že BFR dostane do výbavy iba 37 motorov (6 z nich poženie vesmírnu loď).

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať