Audi PB 18 e-tron
Audi PB 18 e-tron

Nemecká špička z automobilového priemyslu predviedla pred celým svetom svoju futuristickú novinku. Nejde však o bežné auto na dennodenné používanie, ale akýsi prototyp elektrického superšportiaku, ktorý poslúži na testovanie pokročilých technologických vymožeností.

Elektromobil nesie označenie PB 18 a ide o jeden z kúskov nového modelového radu e-tron, kam patrí aj avizované SUV e-tron quattro. K odhaleniu došlo počas podujatia na pretekárskej dráhe Laguna Seca v slnečnej Kalifornii.

Superšportiak PB 18 e-tron má pod kapotou 3 výkonné elektromotory s kombinovaným výkonom takmer 700 koní (z 0 na 100 km/h za necelé 2 sekundy) a čo sa týka vizuálneho prevedenia, tak z tohto uhla pohľadu pripomína vesmírnu loď. A je pritom úplne jedno, či hovoríme o exteriéri alebo interiéri. Ani v jednom prípade totiž nevyzerá ako konvenčné automobily, ktoré dnes jazdia po cestách.

Vodič tu nastupuje iba z jednej strany. Keď si sadne na sedadlo a zatvorí dvere, tak ho elektromobil spolu s volantom, pedálmi a ďalšími ovládacími prvkami automaticky fyzicky presunie presne do stredu palubnej dosky. Tá obsahuje špičkový OLED displej s priehľadným prevedením, kde sa zobrazujú všetky dôležité informácie.

500 kilometrov

Prítomný akumulátor dostal 95 kWh kapacitu, čo znamená, že by mal na jedno nabitie vydržať približne 500 kilometrov. Nie, nie je to ako v prípade Tesla Roadster 2, no rýchle nabíjanie tento nedostatok aspoň trošku vykrýva. Ako je však rýchle? Engadget píše, že plnú kapacitu naplníme približne za 15 minút. Spoločnosť Audi navyše nezabudla ani podporu pre bezdrôtové nabíjanie.

Audi PB 18 e-tron
Audi PB 18 e-tron
Audi PB 18 e-tron
Audi PB 18 e-tron

Otázne teraz zostáva už iba to, či sa niekedy vôbec dočkáme verzie, ktorá bude pripravená na spotrebiteľský trh. Vďaka predchádzajúcim skúsenostiam s podobnými prototypmi od Audi však vieme, že nejde o nič nereálne. Podobný osud čaká aj spomínané elektrické SUV e-tron quattro.