Ilustračný obrázok

Irán pracuje na vlastnej kryptomene, chce tak obísť ekonomické sankcie

Irán chce prostredníctvom novej kryptomeny obísť tvrdé ekonomické sankcie, ktoré ho obmedzujú v medzinárodnom obchodovaní.

Jedna z krajín Blízkeho východu má plné ruky práce s prípravou svojej vlastnej digitálnej meny. Iránska vláda chce prostredníctvom novej kryptomeny obísť tvrdé ekonomické sankcie, ktoré ju už dlhé roky obmedzujú v medzinárodnom obchodovaní.

Nejde pritom o žiadne špekulácie, ale o niečo, čo oficiálne potvrdili štátom riadené médiá, píše web Bitcoin. Na projekte pracuje podľa dostupných informácií viacero popredných technologických spoločností spolu s Centrálnou bankou Iránu.

“Snažíme sa v krajine pripraviť pôdu pre používanie domácej digitálnej meny. Táto mena uľahčí finančné transakcie kdekoľvek vo svete. Okrem toho nám môže pomôcť v dobe sankcií.”

S podobnou myšlienkou prišla ešte pred Iránom i Venezuela, ktorá v týchto dňoch pracuje na úplne novej fiat mene suverénny bolivár. Bude prepojená s novou národnou kryptomenou Petro, ktorú kryjú ropou. Verejnosťou by mala začať kolovať od polovice nadchádzajúceho augusta.

Podobne ako iránska, aj venezuelská vláda chce s týmto dobre premysleným plánom obchádzať ekonomické sankcie. Všetko tu teraz záleží už iba od toho, či im neprišli alebo neprídu do cesty väčšie komplikácie. Ak nie, všetko pôjde tak, ako len nedávno oznámil sám prezident Maduro.