iPhone X
iPhone X (FOTO Lukáš Zachar)

Čoraz viac výrobcov spotrebnej elektroniky začína venovať pozornosť nabíjaniu zariadení bez použitia káblov či konektorov. Výnimkou nie je ani Apple. Minuloročné iPhony totiž disponujú hardvérovou podporou. V neďalekej budúcnosti by ich však nemali bezdrôtovo nabíjať len bezdrôtové nabíjačky, ale aj samotné MacBooky. 

Naznačil to čerstvo odhalený patent kalifornského jabĺčka, ktorý spomína technológiu, prostredníctvom ktorej vie používateľom jeho produktov sprístupniť niečo, čo momentálne neponúka žiadny iný výrobca z brandže.

Ak by ju spoločnosť Apple jedného dňa predsa len integrovala do laptopov, smartfónov a tabletov, všetky tri typy zariadení budú vedieť medzi sebou priamo cez vzduch zdieľať elektrickú energiu. Jedno z nich stačí iba pripojiť k verejnej elektrickej sieti a následne začne posúvať šťavu iným zariadeniam v blízkosti. Samozrejme, proces môže fungovať aj bez toho, aby sme MacBook alebo iPhone niekam pripájali.

Aby to však mohlo fungovať, všetká elektronika musí byť najskôr vybavená nevyhnutným hardvérom. Nie tým, ktorý nájdeme v útrobách iPhone 8 alebo iPhone X, ale so špeciálnymi indukčnými cievkami, ktoré dokážu prenášať elektrickú energiu v oboch smeroch, nielen v jednom. A na tom zrejme inžinieri z Apple aj pilne pracujú.

Žiadne istoty

Je ale otázne, či túto vymoženosť prinesú už nadchádzajúce smartfóny, počítače a tablety z portfólia kalifornského jabĺčka. Keďže máme čo dočinenia s obyčajným patentom, neexistuje absolútne žiadna istota, že bude z tohto obojsmerného bezdrôtového nabíjania niekedy realita. Nápad je ale viac ako len dobrý.