Android P ako najnovšia verzia mobilného operačného systému od Google stále nie je k dispozícii v stabilnej verzii, čo sa však čoskoro zmení. Vývojári uvoľnili tretiu beta verziu, ktorá by mala byť posledná.

Android P v stabilnej podobe bude k dispozícii už v priebehu, resp. na konci leta. Čo sa týka najnovšej beta verzie, veľa noviniek vám prezentovať nebudeme. Takmer žiadne nie sú. Autori zapracovali konečnú podobu programovateľného rozhrania pre vývojárov, opravili posledné chyby, doladili celkový chod a vzhľad prostredia.

Zatiaľ nám chýba typické abecedné pomenovanie po cukrovinke. Pancake? Panna Cotta? Popsicle? Necháme sa prekvapiť. Google názov zverejní spolu so stabilnou zostavou Android P.

Nokia a Pixel

Samozrejme, všetkých aj tak zaujíma, kedy ich zariadenie dostane aktualizáciu. Výrobcovia už aktualizácie postupne ohlasujú. Skôr by sa dalo povedať, že ich potvrdzujú a nie ohlasujú.

Je jasné, že aktualizáciu najskôr dostanú všetky tohtoročné a vlaňajšie vlajkové lode. Postupne prídu na rad aj zariadenia z nižších tried. Presnejšie obdobia a dátumy začnú zo strán výrobcov padať po uvoľnení stabilnej verzie.

android p
Android P Beta sme testovali so smartfónom Nokia 7 Plus

Už teraz ale máme dobré správy pre vlastníkov smartfónov Google Pixel a Nokia. Smartfóny Google Pixel obdržia aktualizáciu ako prvé. Nepredbehne ich nikto, keďže ide o smartfóny priamo od Google.

Vzápätí na to dostanú aktualizáciu smartfóny Nokia. Aktualizáciu postupne dostanú všetky modely. Dokonca sa hovorí, že by mohol byť update k dispozícii už v auguste, čo by bolo výborné. Zariadenia Nokia využívajú absolútne čistý operačný systém Android bez nainštalovaného balastu a ďalších úprav. Dalo by sa povedať, že zastupujú niekdajšiu Nexus líniu.

Nokia tak v aktualizáciách predbehne podstatne väčších a drahších hráčov, ktorí musia OS modifikovať podľa vlastných potrieb a užívateľských rozhraní. Aktualizáciám sa budeme venovať a o priebehu informovať.