Vlajka EÚ
Vlajka EÚ (FOTO Capri23auto / pixabay.com)

Tak predsa len. Zodpovední európski úradníci sa zhodli na tom, že internetový gigant porušuje európske protimonopolné opatrenia. Preto mu naparili pokutu vo výške, ktorá môže niekomu labilnejšiemu spôsobiť nevoľno.

Google vraj vnucuje jeho vyhľadávací systém vrátane ďalších online služieb, ako sú napríklad Dokumenty alebo Fotky, používateľom smartfónov s operačným systémom Android. Tí v ňom totiž už po prvom spustení mobilného zariadenia nájdu aplikácie, o aké nikoho v podstate nežiadali. No i napriek tomu sú tam predinštalované.

Na dosahovanie svojich cieľov podľa tvrdenia Európskej komisie využíva aj úplatky, ktorými vraj zabezpečuje, aby mu niektorí výrobcovia alebo mobilní operátori poskytovali exkluzivitu. Ilegálne využívanie finančných prostriedkov tentokrát súvisí s vyhľadávaním na internete, nie priamo s aplikáciami.

Preto od internetového giganta žiadajú rekordných 4,3 miliardy eur (posledný európsky rekord bol 2,7 miliardy) vrátane efektívnej zmeny svojej súčasnej obchodnej stratégie, na čo má podľa dostupných informácií presne 90 dní.

Gigant sa, samozrejme, hodlá odvolať, aby tak verejnosti dokázal, že nič z toho, z čoho je obviňovaný, nerobí. Prezradila to Alžbeta Houzarová, komunikačná manažérka spoločnosti Google pre Slovensko a Česko, v čerstvej tlačovej správe, kde uviedla, že „Android rozširuje možnosti voľby, nie naopak. Živý ekosystém, rýchle tempo inovácií a klesajúce ceny sú typickými znakmi silného konkurenčného prostredia. Proti rozhodnutiu Európskej komisie sa preto odvoláme.“