veterna turbina

Neďaleko Škótska spustili veternú turbínu aká nemá vo svete obdoby

Energetický gigant Vattenfall oznámil, že aktivoval jednu z jedenástich ozrutných veterných turbín, ktoré budú fungovať priamo nad hladinou mora.

Energetický gigant Vattenfall oznámil, že aktivoval jednu z jedenástich ozrutných veterných turbín, ktoré budú fungovať priamo nad hladinou mora. Najzaujímavejší je ale samotný výkon, pretože sa jej momentálne nevyrovná žiadna iná aktívna turbína na svete.

Ako píše web Setri.sk, jeden otoč je schopný vyrobiť toľko zelenej elektrickej energie, že by mala vystačiť priemernej európskej rodine na jeden celý deň. Stavba má až 191 metrov a čo sa týka dĺžky jednotlivých častí prítomnej vrtule, tak každá jedna meria slušných 80 metrov.

Celková kapacita tejto veternej turbíny dosahuje číslo až 8,8 MW, no donedávna to bolo o 0,4 MW menej. Išlo o situáciu pred inováciou výkonu, pričom tá sa momentálne týka iba 2 zo spomínaných 11 kúskov. Postupom času by ale mali prísť na rad i ďalšie.

Projekt vyrastá na území takzvaného Európskeho strediska pre veternú energiu (EOWDC), ktoré je lokalizované neďaleko škótskeho mesta Aberdeen. Za vývojom aj výrobou stojí spoločnosť MHI Vestas a ak náhodou niekoho zaujíma dokončenie tohto ambiciózneho diela, tak zostávajúce veterné turbíny sú vraj už na ceste.

Total
6
Zdieľaní