Veterná turbína

Analytici: Veterné turbíny pri pobrežiach môžu poháňať celý svet

Ak by sme využili dostupné pobrežia na výstavbu veterných turbín, vedeli by poháňať každú jednu domácnosť a každý jeden biznis na tejto planéte.

Ak by sme využili dostupné pobrežia okolo oceánov a morí na výstavbu veterných turbín, vedeli by poháňať každú jednu domácnosť a každý jeden biznis na tejto planéte. K takému záveru dospeli analytici z prestížnej energetickej agentúry.

Ide o takzvanú globálnu štúdiu ľudí z International Energy Agency, ktorá sídli vo francúzskom Paríži.

Ako píše CNN, komplexná analýza zahŕňala stovky tisíc pobreží a ich veterných kapacít, aby tak odborníci našli čo najefektívnejšie lokality. V rámci snahy však zistili aj to, že nám Zem ponúka všetko na to, aby sme prostredníctvom zelenej elektrickej energie z takzvaných offshore turbín poháňali celý svet.

„Pobrežný vietor má momentálne na konte iba okolo 0,3 % z globálnej produkcie energie. Jeho potenciál je ale obrovský,“ uviedol Fatih Birtol z IEA.

„Čoraz viac tohto potenciálu je na dosah. Vlády a priemysel však musia dupnúť na plyn, aby sa mu stali oporou.“

Odborníci na energetický priemysel už dlhšie očakávajú, že sa z veterných turbín, najmä tých nad vodou pri pobrežiach, stane tak dôležitý zdroj energie, ako je dnes uhlie alebo ropa. Skôr či neskôr by mal nastať podobný boom, aký nedávno nastal i v sektore so solárnymi panelmi. Tie v týchto dňoch zaužívajú počiatok zlatej éry.

TIP REDAKCIE
Samsung potvrdil dátum predstavenia série Galaxy S22
Total
35
Zdieľaní
Total
35
Zdieľať