Facebook
Facebook (FOTO: Pixabay / Pexels.com)

Pred niekoľkými dňami predstavené verzie dvoch hlavných operačných systémov Apple ponúknu už tradične lepšiu bezpečnosť v online priestore. Tentokrát je to však zaujímavé v tom, že jabĺčko zameralo pozornosť na najväčšiu sociálnu sieť na svete a jej kontroverzné zbieranie dát, ktoré už čoskoro dostane stopku.

Teda aspoň sčasti, pretože renomovaný výrobca spotrebnej elektroniky dal červenú ako cookies z externého (nachádza sa na inom webe) like tlačidla, tak aj cookies z externých komentárov sociálnej siete. To znamená, že Facebook nebude mať po novom až tak dobrý prehľad o tom, čo robíme v digitálnom priestore, ako je tomu dnes.

„Pre dátové spoločnosti bude komplikovanejšie identifikovať a sledovať vás,“ prezradil počas predstavovania iOS 12 a macOS Mojave viceprezident softvérovej divízie spoločnosti Apple, Craig Federighi.

„Like tlačidlá a polia komentárov vás môžu sledovať, takže to tento rok vypneme.“

Tento vítaný nápad prišiel len krátko po tom, čo vyplávalo na povrch, že Facebook poskytoval obrovské množstvo citlivých osobných dát niekoľkých desiatok miliónov jeho používateľov na to, aby boli následne využité na manipuláciu politických volieb na post amerického prezidenta. Do škandálu zapojili aj analytickú spoločnosť Cambridge Analytica, ktorá v týchto dňoch už, z celkom logických dôvodov, nefunguje.