windows 10

Na najnovších smartfónoch Huawei bude možné spustiť Windows 10

Čínsky Huawei sa rozhodol experimentovať s operačným systémom Windows 10, ktorý bude možné spustiť na posledných vlajkových lodiach Huawei P20 Pro, Mate 10 a pár ďalších zariadeniach výrobcu. 

Čínsky Huawei sa rozhodol experimentovať s operačným systémom Windows 10, ktorý bude možné spustiť na posledných vlajkových lodiach Huawei P20 Pro, Mate 10 a pár ďalších zariadeniach výrobcu. 

Huawei pracuje na aplikácii, resp. službe Cloud PC, ktorá operačný systém Windows 10 sprístupní. Ako už názov napovedá, pôjde o tzv. riešenie v cloude. Windows 10 bude bežať na externých serveroch niekde vo svete.

Pripojenie k serveru a následné spustenie systému na výkonnom smartfóne zabezpečí Huawei Desktop Protocol a aplikácia Cloud PC, ktorú postačí do smartfónu jednoducho nainštalovať.

Cez operačný systém Windows 10 dokážete pristupovať k súborovému systému smartfónu a ďalším prvkom, ktoré umožnia jeho pohodlné užívanie. Samozrejme, obrazovka smartfónu nie je zrovna vhodná pre zobrazenie užívateľského prostredia Windows 10. Potrebovali by ste lupu a extra presný dotyk.

huawei
Notebook Italia

Huawei skôr myslí na využívanie spolu s pripojeným externým monitorom. V podstate by mal postačiť kábel z USB C do HDMI. Zatiaľ teoreticky, smartfón by tak skutočne poslúžil aj ako stolný počítač, čo sa môže hodiť hlavne z profesného hľadiska či stránky produktivity.

Server Notebook Italia si túto funkcionalitu vyskúšal na vlastnej koži, a to na podujatí CES Asia 2018, kde Huawei Cloud PC predvádzal. Na videu môžete vidieť, ako autor upravil fotografiu zhotovenú pomocou smartfónu v grafickom editore Photoshop bežiacom pod Windows 10.

Novinka vyzerá pôsobivo, no skutočný prínos asi odhalia až reálne skúsenosti z praxe. Kedy sa ich dočkáme, nevedno. Huawei na podujatí nespresnil, kedy bude aplikácia dostupná a či bude nejakým spôsobom spoplatnená, napríklad kvôli licencii pre Windows 10 a pod.

TIP REDAKCIE
5 zaujímavých noviniek v iOS 12, o ktorých si zrejme nepočul

Najskôr by ale mala byť uvedená na trhu v Číne. Až následne by sa mohla dostať do Európy. USA sú zrejme mimo hry, keďže má Huawei na tamojšom trhu obmedzené podmienky pre podnikanie.

Čo sa týka kompatibility, v hre je model P20, P20 Pro, Mate 10, Mate RS a tablety MediaPad M5.

Huawei Cloud PC

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať