Steve Jobs pred 20 rokmi predstavil prvý iMac, ktorý každému otvoril ústa

Takzvané all-in-one počítače boli koncom 90. rokov obrovské tabu. To prispelo k tomu, aby sa z úplne prvého osobného počítača iMac stala obrovská hviezda.

Takzvané all-in-one počítače boli koncom 90. rokov obrovské tabu. To prispelo k tomu, aby sa z úplne prvého iMac-u stala obrovská hviezda. Mohol však za to aj fakt, že mal na tú dobu nadčasový dizajn. Ten sa badateľne líšil od toho, čo v tej dobe ponúkal hlavný spotrebiteľský prúd.

Prvý iMac predstavil legendárny vizionár a jeden zo zakladateľov kalifornského jabĺčka, Steve Jobs, krátko po jeho návrate do spoločnosti. Tento významný okamih prebehol pred 20 rokmi a o pár mesiacov prišiel na rad aj samotný predaj, ktorý nastal 15. augusta 1998.

Dnes je z tohto ikonického elektronického produktu jedno z najúspešnejších diel spoločnosti Apple, ktoré jej zabezpečili poriadne ružovú budúcnosť a navždy zmenili príslušný trhový segment.

All-in-one počítač vynikal jedinečným vizuálnym či konštrukčným prevedením z priesvitného plastu a vo svojich útrobách skrýval náklad moderného hardvéru. Niečo také by ste v tom roku hľadali na pultoch obchodov márne, pretože nič také ešte neexistovalo. Išlo totiž o jediného výrobcu na svete s takto navrhnutým osobným počítačom.

TIP REDAKCIE
Koniec jednej éry: Vodafone budúci rok oficiálne vypne svoju 3G sieť

Za futuristickým výzorom iMacu stál dnes už renomovaný priemyselný dizajnér Jonathan Ive.

15″ CRT a 32 MB RAM

Počítač ponúkal kombináciu 15-palcového CRT monitora, procesora PowerPC G3 s 233 MHz taktom (512 KB L2 cache), 32 MB operačnej pamäte RAM a 4 GB úložiska. Rovnako mu však nechýbala ani CD mechanika, infračervený alebo USB port, pričom prednú stranu zdobili ešte aj zabudované reproduktory.

Softvérovú stránku zase reprezentoval operačný systém Mac OS 8.1, ktorý onedlho čakala aktualizácia na mierne pokročilejšiu verziu 8.5.

Vylepšený iMac z roku 2001 (FOTO Carl Berkeley / flickr.com)

Čaro prvého iMacu ale tkvelo v tom, že bol jedným z prvých počítačov s orientáciou na jednoduché či rýchle pripojenie k internetu. Odrážalo to malé písmenko na začiatku názvu, z ktorého sa medzičasom stala neoddeliteľná súčasť ďalších elektronických produktov z portfólia Apple ako je napríklad smartfón iPhone alebo tablet iPad.

“Apple vyhlásilo, že „i“ v názve iMac značí internet. Užívateľ iMacu potreboval prejsť len dvoma krokmi pri nastavení pripojenia na internet. V reklamách Apple upozorňovalo na jednoduchosť a rýchlosť pripojenia v porovnaní s počítačmi s operačnými systémami Microsoft Windows,” uvádza Wikipédia.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať