Koniec nádche? Vedci na ňu po troch tisícročiach zrejme vyvinuli liek

Keď dostaneme nepríjemnú nádchu, našou jedinou možnosťou je veľa spať a vypiť litre čaju.

Keď dostaneme nepríjemnú nádchu, našou jedinou možnosťou je veľa spať a vypiť litre čaju. Spoliehame sa teda, že sa náš imunitný systém s vírusom sám vyrovná, zatiaľ čo my sa snažíme zmierniť naše trápenie občasným chlipkaním teplého čajíka. Ľudia si takto “liečia” nádchu už 3000 rokov. 

Neexistuje spôsob, akým by sme mohli jednoducho vyliečiť obyčajnú nádchu, pretože vzniká z niekoľkých vírusov. Liečba, ktorá by zabrala proti jednému by nemusela fungovať aj proti iným. Navyše, vírusy sú veľmi dobré vo vývoji. Aj keby sme prišli na to, ako sa jedného z nich zbaviť, našiel by si pomaly cestu k takému vývoju, že by naša liečba nakoniec úplne prestala fungovať.

Vedci z ICL prišli na niečo, vďaka čomu by sme proti vírusom a kýchaniu nemuseli byť až tak bezbranní. Rozhodli sa k problému pristupovať jedinečnou cestou. Ak nie je možné zabiť každý vírus spôsobujúci nádchu, chcú namiesto toho učiniť ľudské telo pre takéto vírusy nehostinným. Vytvorili molekulu, ktorá sa nezameriava na symptómy nádchy ani na vírus samotný. Táto molekula ovplyvňuje bunky v našom tele, ktoré nás počas nádchy zradia.

Ako to bude fungovať? Nebude to nebezpečné?

Keď do tela vnikne vírus, začne ovládať ľudskú proteínovú bunku a využívať ju na vytvorenie kapsidy, ktorá ho chráni a on sa môže replikovať. Tím ICL vyvinul molekulu s názvom IMP-1088, ktorá úplne odstavila zárodok rhinovírusu, ktorý je hlavnou príčinou nádchy od dosiahnutia tohto proteínu. A keďže všetky vírusy využívajú proteín rovnakým spôsobom, vedci dúfajú, že dosiahnu rovnaké výsledky pri vírusoch akéhokoľvek typu.

TIP REDAKCIE
Už ani v jednom balení: Apple odstraňuje slúchadlá z krabičky aj v poslednej krajine

Toto nie je prvý pokus o vyliečenie nádchy zameraním sa na ľudské bunky. V minulých pokusoch sa však liečba ukázala ako toxická. Experimenty s novou molekulou však zatiaľ neukázali žiadne negatívne vplyvy na ľudské bunky, a tak sa výskumníci chcú posunúť na testovanie na zvieratách.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať