Zabudnite na káble: BMW predstavilo bezdrôtovú nabíjačku pre elektromobily!

Bezdrôtové nabíjačky nie sú čoraz populárnejšie iba v mobilnom, ale aj v automobilovom priemysle.

Bezdrôtové nabíjačky nie sú čoraz populárnejšie iba v mobilnom, ale aj v automobilovom priemysle. Ako dôkaz tu máme dlhšie avizovanú novinku z dielne ťažkej váhy, ktorá vie doplniť šťavu v akumulátore aj bez toho, aby sme k elektromobilu museli čokoľvek fyzicky pripájať.

Táto čerstvo predstavená podložka (3,2 kWh) funguje na obdobnom princípe, na akom fungujú i bezdrôtové nabíjačky k súčasným high-end smartfónom. Ide teda o starú známu indukčnú techniku, ktorá je dnes súčasťou nabíjacích systémov v iPhone X či Samsung Galaxy S9. Zatiaľ však treba počítať so viacerými obmedzeniami.

“Bezdrôtové nabíjanie BMW využíva rovnakú indukčnú nabíjaciu technológiu, ktorá sa už široko používa na napájanie zariadení, ako sú mobilné telefóny a elektrické zubné kefky. Tá istá technológia teraz nabíja aj vysokonapäťové batérie v elektromobiloch,” prezradila automobilka v tlačovej správe.

“Hlavnou výhodou je bezkonkurenčná jednoduchosť používania, pretože vodiči už nemusia pripájať svoj zásuvný hybridný automobil pomocou kábla, aby mohli doplniť zásoby energie. Po úplnom nabití batérie sa systém automaticky vypne.”

(FOTO BMW via Electrek)
(FOTO BMW via Electrek)

Zatiaľ biedna podpora

Novinka je momentálne kompatibilná iba s hybridným vozidlom BMW 530e s dodatočne pridanou podporou pre bezdrôtové nabíjanie. Samozrejme, časom pribudnú na zoznam snáď všetky nadchádzajúce elektromobily z dielne tejto nemeckej špičky, no zatiaľ vieme iba o jednom kúsku z jej súčasného portfólia.

TIP REDAKCIE
Odborníci: Demencia hrozí už po 40-tke. Odhaliť ju dokážete jednoducho

Zákazník musí navyše počítať vraj s celkom mastnou cenovkou, píše Electrek, no nič konkrétne nespomína. Efektivita tu podľa čísiel od BMW dosahuje okolo 85 percent, čo je podľa slov výrobcu veľmi dobré. Odborníci si tým však nie sú až takí istí.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať