Klimatické zmeny nám v priebehu rokov vezmú aj pláže. Nezničíme si ich však skôr sami?

Predpokladali by sme, že niečo takéto sa stane oveľa neskôr, v čase, keď už planétu nebudú brázdiť dnešné generácie. Problém je však veľmi aktuálny, keďže toto miznutie pláží už začalo.

Predpokladali by sme, že niečo takéto sa stane oveľa neskôr, v čase, keď už planétu nebudú brázdiť dnešné generácie. Problém je však veľmi aktuálny, keďže toto miznutie pláží už začalo.

Zem výrazne ovplyvnilo to, ako sme sa o ňu starali. Klimatické zmeny doľahli na našu planétu prevažne kvôli ľudstvu, ktoré na nej žije. O niekoľko rokov by už na póloch nemuseli byť zľadovatené plochy, oceány by nemuseli obsahovať kyslík a na niektorých miestach by život mohol úplne zmiznúť. A s ním, samozrejme, aj ľudia. Čo však mizne ako prvé, sú pláže.

Pláže nám čiastočne berú tieto klimatické zmeny, ktoré sme si sami privodili. Oceány a moria ich začínajú pomaly pohlcovať, no tento jav zapríčiňujú aj ľudia. Nad tým, ako sa správame k nášmu životnému prostrediu, by sme sa mali skutočne zamyslieť. Prečo? Možno sa jedného dňa staneme svedkami toho, ako zapríčiníme my a klimatické zmeny vyhynutie niekoľkých druhov zvierat, ktoré žijú práve na týchto plážach.

Mnoho živočíchov a koralové útesy chránime tým, že pláže uzatvárame

Tento týždeň bola uzavretá jedna z najznámejších pláží Thajska až na štyri mesiace. Všetko len preto, aby sa koralové útesy spamätali zo škôd, ktoré napáchali milióny návštevníkov. Tieto škody zahŕňajú nielen znečistenie, ale aj fyzické zničenie koralov člnmi či ľudskými rukami. Koralové ekosystémy sa však budú aj tak obnovovať veľmi pomaly, práve kvôli rastúcej teplote vody. K takémuto kroku pristúpilo aj niekoľko pláží na juhovýchode Ázie.

Do roka 2100 by mohli hladiny morí vzrásť o 0,2 až 2 metre. Všetko záleží však od toho, ako veľmi sa Zem ešte zohreje. Takéto zvýšenie hladiny by však mohlo znamenať zánik väčšiny pláží sveta.