Tim Cook
Tim Cook (FOTO iphonedigital / flickr.com)

Spoločnosť Apple má od amerického súdu prikázané, aby ukončila patentový spor, ktorý vedie už od roku 2010. Aby sa však mohlo niečo také udiať, musí najskôr zaplatiť pomerne slušný balík. VirnetX totiž tvrdí, že jabĺčko využíva technológie z jeho patentov.

Ide o spoločnosť bez akéhokoľvek portfólia výrobkov či služieb, pretože sa živí tým, že ťahá peniaze z gigantov, ako je napríklad Apple. V tomto prípade išlo o aplikácie FaceTime a iMessage, kde mal americký výrobca spotrebnej elektroniky zakomponovať duševné vlastníctvo niekoho iného. A to bez nadobudnutej licencie, čo ho postupom času dostalo do ďalšej súdnej ťahanice.

Ako informuje The Verge, kalifornské jabĺčko musí teraz kvôli tomu po ôsmych rokoch zaplatiť spoločnosti VirnetX viac ako 500 000 000 dolárov. Nariadil mu to federálny súd v Texase, tvrdí web Bloomberg, čo následne spôsobilo až 44-percentný nárast akcií známeho patentového trolla.

Pre Apple iba pár drobných

Niekomu táto suma možno príde doslova astronomická, no keby sa na ňu pozeral očami spoločnosti Apple, ani zďaleka nejde o žiadnu veľkú katastrofu. Stačí iba zobrať do úvahy jej štvrťročný profit, ktorý dosahuje rozprávkových 20 miliárd dolárov, a netreba nič vysvetľovať. Peniaze mohli však poslúžiť na zaplatenie inovácií, nie nezmyselného patentového sporu.