To je rýchlosť: Pozri si, ako tento stroj zložil Rubikovu kocku za 380 milisekúnd

Ak si sa niekedy pokúšal zložiť Rubikovu kocku, určite si zistil, že to aspoň spočiatku vôbec nie je také jednoduché, ako to vyzerá.

Ak si sa niekedy pokúšal zložiť Rubikovu kocku, určite si zistil, že to aspoň spočiatku vôbec nie je také jednoduché, ako to vyzerá. Už od nepamäti sa preto ľudia snažili prísť s lepším, rýchlejším riešením.

Jedným z nich bolo aj kladivo a opätovné poskladanie, poprípade použitie farby na premaľovanie všetkých farieb. Je tu však aj podstatne elegantnejšie riešenie.

Ben Katz a Jared Di Carlo postavili stroj, ktorý prekonal doterajší rekord v riešení Rubikovej kocky, a to výrazne. Ich mašinka to dokázala za kratučkých 380 milisekúnd, zatiaľ čo doterajší rekord držal stroj, ktorý to zvládol za 637 milisekúnd.

Zaujímavé je, že stroj podľa tvorcov ani zďaleka nedosiahol svojich limitov a preto je dosť možné, že neskôr dôjde k ďalšiemu zníženiu času. Očakáva sa, že výsledný čas by mohol byť znížený ešte o ďalších 100 milisekúnd.

Prínos pre ľudstvo? Len ako zábava

Ak v robotovi schopnom skladať Rubikove kocky extrémne rýchlo hľadáš nejaký hlbší zmysel, hľadáš zbytočne. Ide totiž len o hobby, pri ktorom sa dvom inžinierom podarilo uspieť.