Umelá inteligencia poskladala Rubikovu kocku za 1,2 sekundy, spôsob si vybrala celkom sama

Výskumníci z University of California vytvorili umelú inteligenciu, ktorá dokáže vyriešiť rubikovu kocku za 1,2 sekundy. Stačí jej k tomu 20 pohybov.

Výskumníci z University of California vytvorili umelú inteligenciu, ktorá dokáže vyriešiť rubikovu kocku za 1,2 sekundy. K vyriešeniu svetoznámeho rébusu jej stačí 20 pohybov, informuje Engadget.

Tí šikovnejší dokážu Rubikovu kocku poskladať prostredníctvom približne 50 pohybov, čo je stále veľmi slušný výkon na ľudské pomery. Najrýchlejšie poskladanie populárneho hlavolamu človekom trvalo len 3,47 sekundy, čo znamená, že predmetná AI je v podstate “len” o niečo vyše dvoch sekúnd rýchlejšia.

Musíme však poznamenať, že v úvode uvedený čas nie je svetovým rekordom. Ten totiž drží robot, ktorý dokázal kocku poskladať v priebehu len 0,38 sekundy, čo môžete vidieť aj na videu nižšie.

Výskumníkov však stále trápi otázka, ako si mohol byť nový algoritmus s názvom DeepCubeA istý, že má na všetkých šiestich stranách skutočne len jednu farbu. Systém totiž vedel len to, ako má vyzerať finálny výsledok. Spôsob, akým ho následne poskladal, si vybral celkom sám.

Tvrdý tréning

Skvelý výkon však neprišiel len tak náhle. Vedci začali s už poskladanou Rubikovou kockou, ktorú následne poprehadzovali, aby mohla umelá inteligencia precvičovať. Tréningový proces trval celé 2 dni, počas ktorých sa systém učil skladať kocku čo najrýchlejšie a cez čo najzložitejšie kombinácie.

Cieľom vedcov bolo donútiť DeepCubeA vyriešiť rébus v menej ako 30 pohyboch. Je teda naozaj obdivuhodné, že z 10 miliárd rôznych spôsobov si vybral práve ten, ktorý trval len 20 sekúnd.

Vráťme sa však k späť k tréningovému procesu. V neskorších štádiách systém skúšal skladať kocku celkom tisícmi spôsobmi. Pri všetkých vedci zaznamenali úspešný koniec, avšak “len” 60 percent z nich dokázal DeepCubeA zvládnuť v rámci 30 pohybov.

Algoritmus bez špecifického zamerania

Nakoniec sa jej ale predsa len podarilo vybrať ten najrýchlejší spôsob, ktorý jej zabral len niečo vyše sekundy. Musíme ešte podotknúť, že predmetný algoritmus nie je špecificky určený na skladanie Rubikovej kocky. Svetoznámy rébus zo sedemdesiatych rokov bol však skvelý spôsob, ako prezentovať jeho schopnosti, ktoré môžu byť uplatnené v mnohých iných oblastiach.

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať