Putin oznámil, že plánuje poslať na Mars misie s posádkou a aj bez nej už budúci rok. Plánuje taktiež vyslať misie na Mesiac a hlbšie do vesmíru. Ak by sa mu podarilo dostať ľudí na Mars v tomto čase, bol by omnoho rýchlejší než ostatné vesmírne spoločnosti.

Elon Musk a jeho myšlienky, ktoré hovorili o tom, že treba veriť, že Mars je skutočne možné kolonizovať, najnovšie inšpirovali ruského prezidenta. Ten sa nielenže ujal úlohy, kedy chce na červenú planétu konečne dostať ľudí, ale dokonca odštartoval preteky. Zaumienil si vysadiť svoju posádku na Marse už budúci rok. „Plánujeme najskôr misie do hlbokého vesmíru bez posádky a neskôr aj s ňou. Budú súčasťou lunárneho programu a prieskumu Marsu. Najbližšia misia na Mars sa uskutoční čoskoro. Plánujeme ju spustiť už v roku 2019,“ tvrdí Putin.

Prezident neuviedol bližšie informácie o tom, kedy by sa tieto misie mohli konať. Taktiež neuviedol, prečo chce vlastne Rusov dostať na Mars. K tomu ale udávať dôvody asi ani nemusel. Čo ženie ľudí preskúmavať vesmír? Priniesť slávu svojej krajine či vedecké porozumenie – to všetko môžu byť dôvody. A samozrejme, presadiť medzinárodné dominantné postavenie.

TIP REDAKCIE
Kolonizácia Marsu je opäť bližšie: SpaceX môže využiť novú plazmovú technológiu!

Je vôbec možné predbehnúť ostatné vesmírne spoločnosti ?

Ak bude Putinova misia na Mars skutočne úspešná, predbehne ostatné vesmírne spoločnosti o mnoho rokov. SpaceX sa totiž chystá vyslať ľudí na Mars až v roku 2024, zatiaľ čo NASA až v niekedy okolo roku 2030. Ak by sa však podarilo Putinovej vesmírnej lodi plnej Rusov pristáť na Marse skôr, Rusko by malo celkom slušnú príležitosť získať slávu, výskum a aj dominanciu.