Chcel by si mať schopnosť rozumieť komárom? Táto helma od Sony ti to umožní

Spoločnosť Sony je známa tým, že každoročne na evente SXSW v Austine predstavuje niekoľko svojich experimentálnych projektov. Tento rok sa v ničom nelíšil a Sony počas udalosti predstavil svoj nový Superception Head Light systém.

Spoločnosť Sony je známa tým, že každoročne na evente SXSW v americkom Austine predstavuje niekoľko svojich experimentálnych projektov. Tento rok sa ničím nelíšil, keď spoločnosť počas udalosti predstavila svoj nový Superception Head Light systém.

Guláš rôznych zariadení

Ide v podstate o helmu, na ktorej je vpredu prilepený projektor Sony MP-CL1 a na boku pripojený pár Sony MDR-XB950 slúchadiel. Niekto zo Sony jednoducho spojil niekoľko zariadení dokopy a zozadu k tomu pripojil sledovač HTC Vive, ktorý umožňuje nositeľom tejto helmy sa slobodne pohybovať po miestnosti, zatiaľ čo pripojený projektor sleduje ich pohyby.

FOTO: Sony.net

Sony tvrdí, že zariadenie slúži hlavne na to, aby ukázalo, ako veľmi dokáže technológia ovplyvniť ľudské vnímanie alebo rôzne zmysly. Prvá demonštrácia ukazovala, ako sa helma snaží naučiť svojich nositeľov, ako zvieratá využívajú svoje zmysly aby prežili (napr. akým spôsobom komáre využívajú svoj čuch, aby našli krv). Slúchadlá vydávali bzučivé zvuky zatiaľ čo sa projektor snažil ukázať, ako vyzerá svet z pohľadu komára.

Na ponaučenie alebo na pobavenie?

Ďalšia demonštrácia ukazovala svet očami motýľa, počas čoho projektor premietal rôzne farebné a abstraktné mozaiky na stenu. Jeden z redaktorov portálu The Verge, ktorý bol na udalosti prítomný, poznamenal: “Nevedel som čo si mám z tohto zážitku odniesť, no myslím si, že by to bolo zábavnejšie, keby mám v sebe nejaké drogy.”

Ide o síce o veľmi zaujímavý kúsok technológie, no je jasné, že ho bude ešte treba doladiť, keďže jeho účel nie je zrovna všetkým jasný.