Sony World Photo Awards

Prestížna súťaž Sony World Photo Awards pozná finalistov. Úchvatné snímky zabojujú o najvyššie priečky

Sony World Photo Awards je bezpochyby jednou z najprestížnejších svetových súťaží zameraných na fotografiu. Od roku 2008 udeľuje Svetová fotografická organizácia ocenenia profesionálnej, amatérskej či študentskej fotografii v rôznych kategóriách. 

Sony World Photo Awards je bezpochyby jednou z najprestížnejších svetových súťaží zameraných na fotografiu. Od roku 2008 udeľuje Svetová fotografická organizácia ocenenia profesionálnej, amatérskej či študentskej fotografii v rôznych kategóriách.

Aktuálny ročník súťaže Sony World Photo Awards je zaujímavejší ako po minulé roky. Do súťaže sa totižto prihlásilo najviac snímok zo všetkých ročníkov, teda za celú 11-ročnú históriu. Prísna porota na margo prihlásených snímok pozitívne hovorí o „ohromení rozmanitosťou”.

Porota už vybrala finalistov. V každej kategórii vybrala fotografov, ktorí so svojimi dielami postupujú do ďalšej fáze súťaže, kde už pôjde o úplné víťazstvá a víťazstvá v jednotlivých kategóriách.

Sony World Photo Awards
© Kaleb White, USA. Profesionálna fotografia, kategória príroda a divočina

Do súťaže sa prihlásili autori z 200 krajín sveta, ktorí porote predostreli spolu 320 000 fotografií. Vyberať tak bolo z čoho a určite to nebolo jednoduché. Abstrakcia, ulice, krajina, portréty… Fotografie zastúpili snáď každý žáner.

Víťaz kategórie určenej pre profesionálov získa 25 000 amerických dolárov. Otvorená kategória víťaza ocení sumou 5000 amerických dolárov. K peniazom tiež dostanú bližšie nešpecifikovanú výbavu od spoločnosti Sony.

© Wenjie Qiao, United States, Shortlist, Open competition, Enhanced, 2018 Sony World Photography Awards
© Wenjie Qiao z USA a jeho nominovaná fotografia v otvorenej kategórii

Bokom nezostáva ani študentská kategória. Víťaz získa od spoločnosti Sony zobrazovacie prostriedky pre svoju školu. Za cenou sa môžu ukrývať projektory, interaktívne tabule, notebooky a ďalšie podobné zariadenia, ktoré pomôžu skvalitniť výučbu.

Víťazov jednotlivých kategórii spoznáme 19. apríla, kedy budú vyhlásení na podujatí v hlavnom meste Spojeného kráľovstva v Londýne. Výber z tých najlepších snímok nájdete na oficiálnej stránke Svetovej fotografickej organizácie. V texte vidíte pre ukážku tie fotografie, ktoré z výberu zaujali nás.

Sony World Photo Awards
© Anastasia Vasylenko, Ukrajina. Kategória mládežníckej fotografie žáner životné prostredie

Autori vybrali ukážky z profesionálnej kategórie, z otvorenej kategórie, z mládežníckej kategórie a zo študentskej kategórie. Aj keď sa v galérii nenachádzajú všetky zapojené fotografie, už tieto naznačujú, že vybrať víťaza nebude ľahké.

O víťazných fotografiách budeme informovať po vyhlásení 19. apríla 2018. Mimochodom, v tejto súťaži sú úspešní aj slovenskí fotografi. Snímka Rastislava Kakaru sa zaradila medzi 50 najlepších cestovateľských fotografií a v minulom roku porotu zaujala  „Bezbolestná krása”, snímka 16-ročného Andreja Kiripolského.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať