HTC U11 Life

RECENZIA HTC U11 life: Stredná trieda s pridanou hodnotou

Podobne ako iní etablovaní výrobcovia smartfónov, aj High Tech Computer prinieslo na pulty obchodov kompaktnejšiu či technologicky odľahčenejšiu verziu svojej minuloročnej vlajkovej lode.

Podobne ako iní etablovaní výrobcovia smartfónov, aj High Tech Computer prinieslo na pulty obchodov kompaktnejšiu či technologicky odľahčenejšiu verziu svojej minuloročnej vlajkovej lode.

Dá sa povedať, že model U11 life reprezentuje typickú strednú triedu, ktorá si však i napriek nižšej cenovke udržala niektoré špecialitky z high-end alternatívy s názvom U11. V spoločnosti HTC sa ale tentokrát rozhodli, že grafickú nadstavbu Sense, ktorá bývala pevnou súčasťou výbavy smartfónov z jej portfólia, nahradia za čistý operačný systém Android.

Aké to má výhody pre používateľa, rozoberiem v príslušnej sekcii recenzie – teraz sa pozrieme na konštrukčné a vizuálne prevedenie tejto zaujímavo vyzerajúcej novinky z Taiwanu.

HTC U11 life vie upútať pozornosť aj keď nie je z dvoch kusov skla či hliníku. V ruke však pôsobí trošku lacno a je dobrý v zachytávaní odtlačkov (FOTO Marek Urban)

Konštrukcia a dizajn

Čo sa týka jednotlivých materiálov, telo HTC U11 life s ladne oblými krivkami a certifikáciou podľa štandardu IP67 už nepozostáva z kovového, ale plastového rámiku, ktorý vám na druhú stranu bude až príliš pripomínať hliník s veľmi precíznou povrchovou úpravou. Podobne ako zadná strana, aj on je lesklý, čo smartfónu dáva prémiový šmrnc. Konštrukcia ako taká má však od tohto slovíčka pomerne ďaleko.

Pri kúskoch so značkou HTC som bol zvyknutý na poriadne konštrukčné prevedenie bez vydávania abnormálnych zvukov. A to i pri lacnejších modeloch. U11 life je síce tiež cenovo dostupnejší ako vlajkové lode, no aj tak môžem bez obáv povedať, že túto celkom dôležitú oblasť výbavy tentokrát trošku odflákli.

Malá časť priestoru medzi zadným krytom z plexiskla (pozor, nie skla) a hardvérom v útrobách nie je ničím vyplnený, čo nielen, že pri silnejšom stisku pocítite, ale budete počuť aj divný zvuk, ako keď sa od seba niečo odlepuje. Našťastie ide iba o jediný konštrukčný nedostatok, aký si pri bežnom používaní počas dňa nevšimnete. Spomenúť som ho však musel.

Výrobca ale tvrdí, že nejde o žiadnu náhodu. Prázdny priestor má pomôcť dosiahnuť lepšiu kvalitu audia, ktoré vychádza z integrovaného zvukového výstupu.

Smartfón má všetky hrany oblé, preto sa veľmi príjemne drží. Zároveň sa ale aj dobre šmýka (FOTO Marek Urban)
Pod displejom nájdete dve malé kapacitné tlačidlá a jedno veľké, ktoré vám zároveň oskenuje odtlačok prsta (FOTO Marek Urban)

Je veľká škoda, že sa v HTC rozhodli pre plast, hoci niečo také väčšinu z nás pri pohľade na U11 Life ani len nenapadne. Výrobca sa snažil túto skutočnosť skryť pod dôveryhodne vyzerajúce alternatívy, aby tak logicky zhodil náklady.

Podľa môjho skromného názoru ide o šetrenie na nesprávnom mieste. Precízne spracovaný unibody smartfón z hliníku, respektíve z dvoch kusov ochranné skla a hliníkové rámiku, si dnes viete zaobstarať za pár drobných, pretože už dávno infiltrovali aj cenovo najdostupnejšiu low-end triedu.

Na druhú stranu je ale pravda, že spoločnosť High Tech Computer pridala na hodnote práve prostredníctvom integrácie celkom zaujímavých funkcionalít, ako je Edge Sense alebo U Sonic na kalibráciu audia, a to spolu s priloženými štupľami do uší. Ide o súčasť výbavy jej high-end kúskov HTC U11 a U11+, preto sa to počíta ako pomerne slušné plus.

Power tlačidlo vzbudzovalo dojem, že už je vyjazdené (FOTO Marek Urban)

O audie však až trošku neskôr, teraz sa mrkneme na technológiu Edge Sense, akú len tak hocikde nenájdete.

O čo teda ide? Boky konštrukcie tohto kúsku sú schopné rozpoznávať úroveň sily, akú pri jej stlačení vyvinieme. Pokiaľ je dostatočná, smartfón nám vie v tej chvíli otvoriť fotoaparát alebo akúkoľvek inú aplikáciu. Je to v podstate akýsi rýchly prístup k tomu, či si v rámci tejto funkcionality nastavíme.

Ak si na niečo také zvyknete, môžete mi veriť, že si to nebudete vedieť vynachváliť. Inovácia vie totiž výrazne zdvihnúť úroveň intuitívnosti ovládania.

Rozmery sú ideálne pre dlane stredného či menšieho zrastu. Displej U11 life má iba 5,2-palcovú uhlopriečku a vy to pocítite ako pri držaní v rukách, tak aj pri nosení mobilného zariadenia vo vreckách, kde vám nebude až tak zavadzať.

Displej

Ako je zvykom, novinka je vybavená už tradične kvalitným Super LCD panelom (štandardné RGB rozloženie), a to spolu s ideálne vysokým rozlíšením, čiže sa tu bavíme o Full HD. To spolu so spomínanou uhlopriečkou zaručuje, že pred vami uvidíte jemný, pre oči doslova lahodný obraz. Slušných 424 pixelov na jeden palec robí svoje.

Za pochvalu tu ale stoja aj zobrazované farby, pretože tie sú, ako sme pri smartfónoch od HTC zvyknutí, blízko k realite, o čom svedčí aj test webu GSMArena. Chýbala mi tu však možnosť v nastaveniach, prostredníctvom ktorej by som si vedel regulovať teplotu alebo ich sýtosť.

Medzi sklom a konštrukciou je celkom slušná medzera, kde sa vie veľmi rýchlo dostať špina a iný bordel. Tvar skla je navyše bez puzdra náchylný na škrabance (FOTO Marek Urban)

Maximálny jas displeja dosahuje tiež slušných 550 nitov (kontrastný pomer 1529:1) a vďaka tomu nebudete mať problém s čítaním ani počas slnečného dňa. Minimálna úroveň vás pre zmenu v tmavej miestnosti neosvieti, ako keby nasmerujete zapnutú stolnú lampu priamo na vašu tvár. Palec hore HTC, aj detaily sa počítajú.

Fotoaparáty

Práve táto oblasť výbavy ma zaujala zo všetkého najviac. A to ešte predtým, ako som smartfón vôbec rozbalil. Keď sa pozriete na technickú špecifikáciu oboch fotoaparátov U11 life, tak vám bude v tom okamihu jasné, že tu máme čo dočinenia s celkom slušným kusom hardvéru, čo mi navyše potvrdili aj moje nadobudnuté skúsenosti z používania.

V oboch prípadoch sa jedná o mierne odlišné 16 Mpx senzory s clonovým číslom f/2,0, ktoré vedia podať na strednú triedu slušný výkon. Zadný fotoaparát disponuje aj automatickým zaostrovaním záberu prostredníctvom pohotovej technológie PDAF. Nejde ale o nič, čo by stálo za chválu. Podobné vymoženosti dnes ponúka takmer každý moderný smartfón.

Avšak to, čo neponúka každý tuctový smartfón, je funkcionalita, alebo lepšie povedané špeciálny algoritmus s názvom HDR Boost. Ako teda naznačuje už samotný názov, vďaka tejto softvérovej špecialitke budú vaše fotografie ešte krajšie, ako keby používate obyčajný HDR režim (preto ho možno označiť aj za HDR režim na steroidoch). U11 life tak zlepší dynamický rozsah, uberie zo šumu, pridá na detailoch a zároveň zvýrazní zachytené farby, aby bol pohľad na záber ešte o niečo chrumkavejší.

Aplikácia fotoaparátu HTC U11 life je intuitívna a má pekné, moderné UI v štýle nadstavby Sense (FOTO Marek Urban)

Ako je vidieť trošku nižšie, fotografie, ktoré zachytíte počas dňa za použitia automatického režimu, zaujmú predovšetkým bohatými detailami, skvelou expozíciou a podobne ako zobrazovací panel, aj k realite blízkymi farbami. Keď navyše použijete HDR Boost aj v zlých svetelných podmienkach, algoritmus HTC mierne zredukuje šum a zvýrazní zachytené detaily či umelé osvetlenie.

Záber s HDR Boost
Záber bez HDR Boost

Mínus tu predstavuje akurát tak absencia optickej stabilizácie obrazu alebo poslabší kontrast (a to aj pri zapnutom HDR Booste), čo by ale bežnému, nenáročnému používateľovi vadiť až tak nemalo. Videá sú dobre stabilizované aj s tou elektronickou.

Selfie foťák je s kvalitou tiež na prekvapivo vysokej úrovni, čo znamená, že HTC s U11 life mieri najmä na mladšie vekové kategórie, ktoré majú v obľube sociálne siete. Nedokáže však nahrávať 4K videá, čo nie je myslené ako mínus, ale ako jeden z dvoch hlavných rozdielov pri porovnaní s tým zadným. Tým druhým je absencia automatického zaostrovania. Čísla sú viac-menej identické. Viac už ale nižšie.

Fotky v plnom rozlíšení

Výkon a systém

Z pohľadu hardvérovej výbavy ide o typickú mid-range triedu. Výkon dostal na starosti americký Snapdragon 630 v 16 nm prevedení, ktorému asistuje buď 3 alebo 4 GB operačná pamäť RAM. Všetko záleží už iba od toho, po akej verzii siahnete. Tá lepšia a zároveň aj drahšia ponúka ešte aj 64 GB úložisko (+ slot pre microSD). Poďme však k tomu podstatnému.

Čistý Android je proste parádička

Vymenovaný hardvér vie v kombinácii s najnovším Android 8.0 Oreo bez akejkoľvek nadstavby od taiwanského výrobcu poskytnúť skvelý používateľský zážitok. Samozrejme, nečakajte, že si zahráte tie najnovšie herné pecky pri maximálnych detailoch, no nejaké to sekanie alebo neplynulé reakcie určite nehrozia. Všetko tu totiž funguje ako jedna báseň, a to vrátane softvéru, ktorý má asi všetko, čo by mal mať každý jeden moderný operačný systém.

Keďže máme tú česť so smartfónom zo série Android One, tak to pre používateľa znamená, že aktualizácie v tomto prípade preberá pod kontrolu sám internetový gigant Google, takže už žiadne niekoľkomesačné čakania. Používateľ má zase pod kontrolou všetky nesystémové aplikácie, čo zase znamená, že je len a len na ňom, čo bude v jeho smartfóne.

Štuple z balenia sú kvalitne spracované a ponúkajú až dychberúco hlboké basy či veľmi efektívne rušenie hluku z okolia (FOTO Marek Urban)

Za zmienku tu stojí funkcionalita U Sonic, prostredníctvom ktorej výrobca sľubuje taký zvukový výstup, aký sa dokáže prispôsobiť nášmu sluchu, aby tak zabezpečil ešte kvalitnejší audio pôžitok. Spolu s originálnymi slúchadlami z balenia si vie prísť na svoje aj náročnejší používateľ.

Stačí iba zapnúť kalibráciu, smartfón si o vás zistí potrebné informácie a potom vytvorí náš nový zvukový profil. Je ich teda možné mať viacero a ja musím uznať, že sa mi cez tento model počúvala hudba naozaj skvele. Čistý zvuk a peckové basy boli však iba čerešničkou na torte – počítať môžete aj s hi-res kvalitou.

Výdrž batérie

Podobne ako fotoaparáty, aj výdrž batérie U11 life reprezentuje jednu z jeho silnejších stránok, pretože mi na jedno nabitie zvládol fungovať jeden pomerne náročný deň. Energeticky efektívny hardvér robí teda svoju prácu viac ako dobre.

Obzvlášť rýchle nabíjanie ale rozhodne nečakajte, pretože prvá polhodina doplní asi 40 percent z celkom skromnej kapacity. Tá má totiž iba 2 600 mAh, čo trvalo dobiť cez prítomný USB C port niečo cez hodinu a pol.

U11 life v akcii
Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať