S taiwanskou značkou HTC to posledné roky tak trošku vŕzgalo. Kôpka problémov, za ktorou stáli čoraz slabšie predaje smartfónov, zapríčinila reštrukturalizáciu spoločnosti a prsty mala aj v prepúšťaní zamestnancov, aby tak náklady odrážali aktuálne obchodné výsledky, vďaka čomu nemuseli zostať v červených číslach. Predajom to ale nepomohlo a niečo podobné možno povedať i o posledných high-end kúskoch z portfólia renomovaného výrobcu.

Mnohí vkladali nádeje do minuloročnej vlajkovej lode HTC 10, no z tej nakoniec nebolo nič, kvôli čomu by sa oplatilo tlieskať. Tohtoročný nástupca je však iný, nie len lepší, a to priekopníkovi z mobilného priemyslu dáva nemalú nádej na prežitie.

HTC U11 má v repertoári nejednu silnú páku, ktorou dokáže zaujať pozornosť. Tým nemám na mysli iba špičkový fotoaparát či iba slušný výkon, ale bezkonkurenčný fotoaparát a tiež bezkonkurenčný výkon. Aby toho náhodou nebolo málo, jeho kvalitne prevedená a štýlová hliníkovo-sklená konštrukcia dokáže rozpoznať, že ste ju na bokoch práve stlačili. Vďaka tomu sa vám sprístupní úplne nová a zároveň nesmierne praktická funkcionalita, ktorá slúži na zlepšenie intuitívnosti ovládania. Za nemalú pochvalu však stojí aj nekompromisný zvukový výstup s nekompromisnými slúchadlami USonic a pokiaľ niekomu nestačí, tak nižšie nájde pár bližších detailov o všetkom, čo tu bolo okrajovo spomenuté.

Toto je TOP 5 vecí z výbavy HTC U11 a moje skúsenosti po týždni používania.

1. Konštrukcia, ktorá vás cíti

Na prvý pohľad vyzerá ako všetky ostatné, ak ale stlačíte jej boky, vykoná určitú akciu. Ide o netradičný a zároveň celkom chytľavý spôsob interakcie so smartfónom. Takzvané Sense Edge výrazne zjednoduší otváranie používateľom zvolených aplikácií a ten preto nemusí spraviť nič viac, ako len trošku zovrieť dlaň.

Nechcete zmeškať vzácny moment? HTC U11 iba stlačíte a behom krátkeho okamihu máte pred sebou všetko, čo na to potrebujete. To isté sa dá ale spraviť aj so svetlom či ďalšími užitočnými funkciami, ktoré využívame na dennodennom poriadku.

Ochranné sklo displeja má netradične zaoblené boky, kde sú skryté senzory schopné rozpoznávať vyvinutú úroveň tlaku vrátane príslušnej dĺžky stlačenia. Je to, akoby telu človeka pribudol nový zmysel.

Nová funkcionalita HTC Sense Edge predstavuje jednu z hlavných konkurenčných výhod modelu U11, pretože nič podobné neponúka ani jeden kúsok z portfólia iných výrobcov. Môžete si v nej prispôsobiť úroveň tlaku, aká je potrebná na vykonanie určitej akcie (tá určuje, či je smartfón potrebné stlačiť slabšie alebo silnejšie), podľa vašich špecifických preferencií a čo sa týka samotného používania, na nezvyčajnú funkcionalitu si zvyknete už po pár dňoch.

Je to jednoduché, praktické, ergonomické a zároveň i ukážkové – v HTC nám tak dokázali, že priestor pre zaujímavé technologické inovácie predsa len ešte stále existuje.

2. Modré zrkadlo

HTC U11 nezaostáva ani v dizajne, hoci máme čo dočinenia s typicky ázijským štýlom, ktorý nevonia len tak hocikomu. Mne sa do rúk dostalo pekné, modré prevedenie pozostávajúce z modrého hliníkového rámika a modrého kusa skla Gorilla Glass 5 nachádzajúceho sa na zadnej strane elegantného tela.

TIP REDAKCIE
iPhony opäť perlia: Na Slovensku zobrazujú nesprávneho operátora

U11 bude pútať pozornosť všade tam, kde ho vytiahnete, pričom je úplne jedno, či počas dňa alebo po západe slnka. Jeho lesklé telo, v ktorom sa vidíte ako keby práve pozeráte do zrkadla, cez slnečný deň doslova žiari a počas držania vôbec nikde netlačí ani nereže, za čím stoji jeho oblý tvar s oblými krivkami, čo dopĺňa aj nerušený povrch konštrukcie.

Menšou nevýhodou ale je, že má šmykľavý povrch. Pokiaľ si teda nedáte dostatočne záležať na poriadnom uchopení, pád na tvrdú zem vie narobiť celkom slušnú neplechu.

Za zmienku ale stojí aj fakt, že smartfón po vizuálnej stránke – podobne ako starší mid-range model HTC A9pripomína ikonický priemyselný dizajn iPhonu. HTC má však so spoločnosťou Apple nejaké tie dohody, takže ťahanice po súdoch určite nehrozia.

3. Bezkonkurenčný fotoaparát

Vďaka testu fotoaparátu, za ktorým stáli odborníci z DxOMark, mi bolo hneď jasné, že kvalita záberov z HTC U11 dosahuje jednu z najvyšších úrovní mobilného priemyslu. Keď sa mi však dostal do rúk a ja som s ním konečne vyhotovil pár fotografií, moje očakávania mali od reality stále ďaleko.

Hardvérová kombinácia ideálne vysokého 12 megapixelového rozlíšenia, veľkých 1,55 μm pixelov, väčšieho 1/2,55-palcového senzora, nízkeho clonového čísla f/1,7, pokročilého hybridného stabilizačného systému (optická aj elektronická stabilizácia obrazu, viac osí) a bleskového aj presného automatického (dual-pixel PDAF) zaostrovania zvládne podať pekelne dobre výsledky. A nezáleží na tom, kde sa práve nachádzate alebo koľko je momentálne hodín.

Po stlačení rýchlej spúšte vyhotovíte, nech sú okolnosti akékoľvek, detailné, ostré a najmä na svetlo bohaté zábery bez viditeľného šumu, nad ktorými budete iba nechápavo krútiť hlavou. Pokiaľ fotíte počas dňa, tak vašej pozornosti neujde precízne vyváženie bielej, zachovanie textúry zachytených objektov, chvályhodný dynamický rozsah, za čím stojí skvele fungujúca funkcionalita HDR Boost, a ani pestrá paleta neprepálených, k realite blízkych farieb.

Automatický režim má ale po západe slnka jeden menší nedostatok – na fotografii občas preexponuje špecifické miesta. Dobre osvetlené objekty s bielym povrchom stratia pôvodnú textúru a vy kvôli tomu prídete o detaily. A to až tak, že si, napríklad, neprečítate ani text, ktorý by mal byť na zábere za normálnych okolností vidieť.

Hlavný fotoaparát disponuje takým automatickým zaostrovaním záberu, aké nájdeme v smartfóne Samsung Galaxy S8 alebo v takzvaných zrkadlovkách, čiže vo fotoaparátoch pre profesionálov. Prítomná technológia, ktorú v HTC nazývajú UltraSpeed Autofocus, využíva na zaostrenie všetky dostupné pixely, nielen pár z nich, čo sa odráža na citeľnom zlepšení rýchlosti a nám potom vďaka tomu neujde vzácna momentka. Pri zapnutej funkcionalite HDR postrehnete naozaj iba malé oneskorenie. U11 v takom prípade totiž spojí viacero fotografií do jednej, podstatne kvalitnejšej prekvapivo rýchlo.

Galéria

4. Hi-Fi zvuk, ktorý sa prispôsobí

Jednou z veľkých výhod HTC U11 je aj nekompromisný zvukový výstup, ktorý vás nesklame za žiadnych okolností. Či už teda používate zabudované BoomSound (Hi-Fi) reproduktory alebo si do prítomného USB C portu zapojíte pribalené USonic (tiež Hi-Fi) slúchadla v podobe kvalitne spracovaných štupľov z plastu, gumy a kovu, v každom jednom prípade vám high-end smartfón poskytne dokonalý audio zážitok.

TIP REDAKCIE
High-end smartfón LG V30 ponúkne pokročilý foťák, tvrdí juhokórejský výrobca

USonic ale nevynikajú iba kvalitou zvuku. Ich prednosťou je tiež dvojica špeciálnych funkcionalít, ktoré z nich robia niečo, čo v krabičke od mobilného telefónu len tak nenájdete. Bavíme sa tu o sonarovej technológii slúžiacej na analýzu stredného ucha používateľa a následne prispôsobenie výstupu jeho sluchu, ale aj o aktívnom potláčaní okolitých zvukov, vďaka ktorému si hudbu v rušnom prostredí vychutnáte podstatne lepšie ako bez neho. Počas počúvania obľúbeného interpreta tak nepôjde do vašich uší nič, len to, čo momentálne chcete, aby tam išlo.

A hoci ide o malé štuple, ak si nastavíte tú správnu veľkosť jednoducho vymeniteľného nástavca (je na výber z troch rôzne veľkých typov), nevypadnú vám ani pri rýchlom behu.

Rovnako treba pochváliť aj výrazné basy či kryštálovo čistý zvuk, ktorý sa dokáže vyrovnať i drahším slúchadlám s podstatne mohutnejšími konštrukciami. Nie je sa ale ani čomu čudovať – smartfón U11 je z každého podstatného uhľa pohľadu zameraný práve na mladšie generácie, preto si v HTC dali na zvukovom výstupe mimoriadne záležať.

5. Výkon šampióna

Ako si určite mnohí z vás stihli všimnúť, internet len nedávno zaplavila novinka, podľa ktorej mal  HTC U11 podať výkon na úrovni tej najčerstvejšej generácie jabĺčok od Applu. Vyplývalo to z testu v populárnej benchmark aplikácii AnTuTu, kde sa Android smartfón prebojoval až na samotný vrchol rebríčku.

V mojom teste nastala veľmi podobná situácia a musím uznať, že si to tento podarený kúsok z Taiwanu skutočne zaslúži. U11 získal pred priamou konkurenciou s rovnakým operačným systémom celkom slušný náskok – až 175-tisíc bodov, ktoré ho zaradili na druhú priečku, teda hneď za iPhone 7 Plus a pred jeho menšieho súrodenca, iPhone 7. V otázke priemerného počtu bodov ale vedie dokonca aj pred minuloročným jabĺčkom.

Komplexný výkon HTC U11 v AnTuTu

Keďže v útrobách skrýva veľmi podobný hardvér (Snapdragon 835 + 4 GB operačnú pamäť RAM), akým sa môžu pýšiť aj iné tohtoročné vlajkové lode, za tak dobrý výsledok môže ďakovať precízne vyladenej nadstavbe Sense, ktorá opäť nesklamala a dokázala, že ešte stále patrí medzi majstrovské softvérové diela z mobilného priemyslu. V tomto prípade má základy zo systému Android 7.1.1 Nougat a jej reakcie, bez akéhokoľvek preháňania, pripomínajú bleskové reakcie operačného systému iOS.

Obrovský výkon ale pocítite aj pri hraní grafických náročných hier, kedy si užijete bohaté vizuálne detaily a popritom nepostrehnete absolútne žiadne sekanie a ani žiadne citeľné oneskorenie. Prítomný grafický procesor Adreno 540 preto poteší nejedného milovníka mobilných titulov, ktorým záleží na poriadnom hernom zážitku. HTC U11 je jednoducho mašina pri úplne všetkom, čo sa s ním dá robiť.