Ruskí vedci chceli ťažiť kryptomeny na jednom z najvýkonnejších počítačov v krajine, zatkli ich

V krajine, kde je možné asi všetko, majú za sebou ďalšiu kuriozitku, ktorá tentokrát nie je spojená s alkoholom, ale so svetom kryptomien.

V krajine, kde je možné asi všetko, majú za sebou ďalšiu kuriozitku, ktorá tentokrát nie je spojená s alkoholom, ale so svetom kryptomien. Tie tam chceli viacerí špičkoví odborníci ťažiť priamo na výbave laboratória pre nukleárne programy.

Ako píše BBC, za odhalením nekalých úmyslov vedcov stoja miestni bezpečnostní pracovníci. Nešlo totiž o hocijaký počítač, ale o jeden z tých najvýkonnejších, aký majú v Rusku momentálne k dispozícii na vedecké účely. Keby taký ozrutný výpočtový výkon poskytnú za zapisovanie transakcií do digitálnej účtovnej knihy, takzvaného blockchainu, vedel by im hodiť naozaj slušnú odmenu.

Bavíme sa tu o Federal Nuclear Centre, čiže o federálnom, prísne stráženom objekte s hi-tech vybavením od lokálnych výrobcov, kde by si bez akýchkoľvek pochýb okamžite všimli i nadštandardne vyššiu spotrebu elektrickej energie. K samotnému ťaženiu nedošlo, nestihli to.

Vyskytol sa neúspešný pokus o využitie počítačovej infraštruktúry na súkromné účely vrátane takzvanej ťažby,” uviedlo tlačové oddelenie nukleárneho laboratória na západnej strane Ruska. Na tom istom mieste dokonca vznikla i prvá atómová bomba USSR.

Prezradili sa sami

Najväčšou srandou na tom celom je, že superpočítač, ktorý chceli na ťažbu kryptomeny použiť, nebol z bezpečnostných dôvodov pripojený k internetu. Aby teda mohli čo-to zarobiť, museli to napraviť. Ten moment sa im ale stal osudový, pretože sa o tom okamžite dozvedela bezpečnosť a preto jej nezostávalo nič iné, ako okamžite zakročiť.

Zatknutých vedcov momentálne čaká súd, kde im môžu za ohrozovanie národnej bezpečnosti napariť celkom slušnú dovolenku.