Toto je Emma: Dievčatko, ktoré bolo 24 rokov zamrazené ako embryo

Vedia ide dopredu neuveriteľným tempom, o čom svedčia aj nové a nové rekordy. Jedným z nich je aj dievčatko s menom Emma, ktorá bola „počatá“ ešte v roku 1992.

Vedia ide dopredu neuveriteľným tempom, o čom svedčia aj nové a nové rekordy. Jedným z nich je aj dievčatko s menom Emma, ktorá bola „počatá“ ešte v roku 1992. Píšem to s úvodzovkami, keďže Emma ďalej nerástla. Doktori ju zmrazili v štádiu embrya.

Embryá, ktoré doktori zmrazia na istý čas sa volajú „snežné deti“ (snowbaby). Robia tak preto, aby sa tieto deti mohli narodiť neskôr. Jedno také sa narodilo v novembri 2017 v americkom Tennessee. Embryo od anonymných darcov bolo zamrazené presne 14. októbra 1992. Len jeden rok po narodení ženy, ktorá ho vynosila, Tiny Gibson.

Uvedomuješ si, že mám len 25 rokov? Toto embryo a ja sme mohli byť najlepšie kamarátky.“ Tina, ktorá má teraz 26 rokov ďalej pokračovala, „Chcela som len dieťa. Je mi jedno či ide o svetový rekord alebo nie.“ Jej želanie sa jej splnilo, malá Emma Wren Gibson sa narodila 25. novembra 2017.

Zaujímavý rekord dokazuje, že embryá, akým bola aj Emma, sa dajú bezpečne zmraziť a uložiť aj na niekoľko desiatok rokov. Je to ideálne riešenie aj pre niekoho, kto má napríklad rakovinu a kvôli chemoterapii sa bojí či by bol schopný splodiť dieťa. Keď bude pripravený, môže sa do toho pustiť.

Jahniatka vyrástli v biotaškách

Toto je len jeden z mnohých medicínskych zázrakov. Len minulý rok sa vedcom a doktorom podarilo zachrániť predčasne narodené jahniatka v umelých materniciach. Po približne 105-tich dňoch od počatia ich výskumníci vložili do tzv. „bio tašiek,“ kde ďalej rástli. V tejto fáze by jahniatka v okolitom svete neprežili. Pri ľuďoch to predstavuje približne 22. týždeň tehotenstva, takže šlo naozaj skoré štádium vývoja. Po štyroch týždňoch v biotaškách sa jahňatám narástla srsť, vyvinuli sa pľúca a dokázali prežiť aj v okolitom svete.

Ak by sa túto techniku vedcom podarilo vylepšiť, mohla by zachrániť životy predčasne narodených detí, ktoré by neprežili ani v inkubátoroch.

Porodila aj vďaka transplantovanej maternici

Medzi ďalšie zázraky patrí žena, ktorá porodila zdravé dieťa aj po tom, ako sama prešla transplantáciou maternice. Rovnako obrovským úspechom bolo tehotenstvo ženy, k čomu došlo len preto, že si pred pubertou dala zmraziť jeden vaječník.

Veda je krásna vec, ktorá toho dokáže skutočne veľa. Ostáva nám len dúfať, že sa všetky tieto techniky rozšíria do čo najväčšieho počtu nemocníc a rôznych zdravotníckych inštitúcií.