Dnes v noci sa nezabudnite pozrieť na oblohu: Meteorický roj prinesie až 120 preletov za hodinu!

Ak máte radi vesmír, dnes určite zvýšte svoju pozornosť. V noci z 13. na 14. decembra budeme svedkami najvyššej aktivity meteorov z roja Geminidy.

Ak máte radi vesmír, dnes určite zvýšte svoju pozornosť. V noci z 13. na 14. decembra budeme svedkami najvyššej aktivity meteorov z roja Geminidy. Chýbať nebude ani blízky prelet asteroidu Phaeton, ktorý sa k Zemi priblíži na vzdialenosť len 10,3 milióna kilometrov.

Ako server Aktuálne uvádza, pozorovanie meteorov nenaruší ani svit mesiaca, keďže do novu ostávajú len štyri dni. Jeho východ o tretej hodine rannej nám taktiež hrá do karát.

Geminidy sú pritom aktívne už 4. decembra, svoju činnosť ukončia až 17. decembra. Pre nás je najdôležitejšie to, že najlepšie viditeľné, resp. najaktívnejšie budú práve túto noc. Za ideálnych podmienok – od polnoci do štvrtej hodiny ráno – budeme môcť vidieť až 120 meteorov (padajúcich hviezd) za hodinu. To je ale prianí!

Odporúča sa však, že by ste sa za meteormi mali vybrať do prírody, kde nebudete rušení umelým osvetlením z miest.

TIP REDAKCIE
Drahé notebooky, drahé príslušenstvo: Apple predáva handričku na displej za 25 €

Čo sa asteroidu Phaetonu týka, na ten sa pripravte presne 16. decembra, keď bude od Zeme vzdialený len 10,3 milióna kilometrov. Pre jeho pozorovaniu už však bude potrebný menší ďalekohľad. Na oblohe ho zbadáte ako objekt s jasnosťou 11 magnitúd. Vedzte však, že na asteroid sa nebudete pozerať sami, zaostrí naň aj najväčší rádioteleskop na svete, Arecibo v Portoriku s priemerom 305 metrov.

Je tak výkonný, že umožní rozlíšenie detailov s veľkosťou až 15 metrov,“ uviedol pre server Aktuálne Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať