Operátori sa môžu hanbiť: Slováci z celosvetového prieskumu preniesli najmenej dát!

Slovensko v najnovšom prieskume organizácie OECD, ktorá preveruje reálny stav využívania internetu z mobilov, pohorelo na plnej čiare.

Slovensko v najnovšom prieskume organizácie OECD, ktorá preveruje reálny stav využívania internetu z mobilov, pohorelo na plnej čiare. Skončili sme poslední.

Na novú správu upozornil server DSL.sk.

Správa sa zameriava na hodnotenie jednotlivých ukazovateľov stavu komunikačných sietí a IT v jednotlivých krajinách za uplynulý rok. V najnovšom „vydaní“ organizácia pridáva aj objem prenesených dát cez mobilné zariadenie za mesiac.

Hodnotenie možnosti pripojenia sa na internet z mobilného zariadenia nie je jednoduchá záležitosť. Prípadné výsledky môžu ovplyvniť faktory ako pokrytie, dostupnosť zariadení či ekonomická situácia populácie.

Výsledky merania priemernej spotreby mobilných dát. Zdroj: OECD; Screenshot: DSL.sk

Napríklad, ak by ste sa na slovenský trh pozreli neskúseným okom, povedali by ste si, že „veď na Slovensku máte 1 GB dát za 1 € (platilo pre rok 2016) od operátora 4ka“. To je síce pravda, no to hneď neznamená, že služby 4ky využívajú všetci alebo že všetci žijú v oblasti, ktorú operátor pokrýva.

TIP REDAKCIE
ZOZNAM: Máš Xiaomi telefón? Pozri sa, kedy ti príde veľká aktualizácia na MIUI 13!

Reálny indikátor? Objem prenesených dát

Ako server DSL.sk správne podotkol, reálnym indikátorom kombinácie všetkých faktorov týkajúcich sa mobilných dát je to, aký objem každý mesiac prenesieme. Podľa rebríčku organizácie OECD je na tom Slovensko suverénne najhoršie.

Každý mesiac má priemerný Slovák, resp. Slovenka preniesť len 0,66 GB dát. Predposledné Grécko hlási 0,72 GB dát, Mexiko zas 0,74 GB dát. Najhoršie na tom je to, že od priemeru máme poriadne ďaleko. Ten sa zastavil na 2,30 GB.

Naopak, „dátovo najlepšie“ sa žije vo Fínsku, kde bežný občan každý mesiac prenesie až 10,95 GB alebo v druhom Lotyšsku, kde tamojší obyvatelia priemerne prenesú až 8,21 GB. Naši západní susedia, pre porovnanie, priemerne prenesú 0,98 GB dát.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať