Kamery na Medzinárodnej vesmírnej stanici zachytili hurikán Irma, ktorá na Saffir-Simpsonovej hurikánovej stupnici dosahuje kategórie 5, čo znamená, že jej ničivá sila môže mať katastrofické následky. Vietor totiž dosahuje rýchlosti až 249,2 a viac kilometrov za hodinu.

Nové video, ktoré zaznamenalo vesmírne laboratórium počas jednej z posledných dráh, ukazuje víriacu sa búrku z niekoľkých rôznych uhlov. Irma je jedným z najsilnejších hurikánov zaznamenaných nad Atlantickým oceánom s maximálnym trvalým vetrom 185 míľ za hodinu, čiže okolo 297 kilometrov za hodinu. Také sú posledné správy zo včerajšieho dňa od Národného centra hurikánov.

Dráha hurikánu Irma zatiaľ nie je celkom istá, no zatiaľ to vyzerá tak, že by mohla mať tento víkend namierené na Floridu. Štát sa preto na túto možnosť pripravuje. Guvernér Floridy ohlásil výnimočný stav a celá krajina sa tak pripravuje na potenciálne najhorší hurikán, ktorý by mohol byť najhorším za posledných viac ako desať rokov.

Pri pohľade na hurikány a tropické búrky z výšky sú schopní výskumníci zhromaždiť údaje o tom, akým podmienkam búrka čelí a či sa môže zintenzívniť alebo oslabiť. Tiež dokážu predpovedať to, akým smerom sa bude búrka uberať a ktoré krajiny sú potenciálne ohrozené. Zatiaľ to však, žiaľ, vyzerá tak, že hurikán Irma zoslabnúť naozaj nemieni.

Kamery kozmickej stanice tiež zachytili aj hurikán Harvey, ktorý minulý týždeň postihol Mexický záliv a Texas.