O víruse Zika už počul každý z nás. Spôsobuje, že sa deti narodia s vážnym poškodením mozgu. Vedci však zjavne prišli na spôsob, ako tento nežiadúci vírus využiť na niečo naozaj plnohodnotné.

Vírus, ktorý približne pred štyrmi rokmi prišiel do Južnej Ameriky z Polynézie, je najnebezpečnejší u tehotných žien. Môže totiž spôsobiť mikrocefáliu, čo znamená, že sa infikované deti narodia s abnormálne malou hlavou, s čím súvisí aj množstvo neurologických problémov. Tiež môže zapríčiniť aj vyššiu mieru potratov.

Ako? Na rozdiel od väčšiny mikróbov môže Zika prechádzať z krvi až do mozgu, kde infikuje a zabíja kmeňové bunky. Preto má práve na jeho vývoj deštruktívne účinky.

Schopnosť infikovať kmeňové bunky však môže byť užitočná pri iných ochoreniach – napríklad pri rakovinovom ochorení mozgu, ktoré je často spôsobené zmutovanými kmeňovými bunkami.

Tím vedcov, pod vedením Jeremyho Richa, z Kalifornskej Univerzity testoval práve tento vírus na glioblastóme, ktorý je najbežnejším typom rakoviny mozgu. Zároveň je však aj najnáročnejším na liečbu, keďže dokáže človeka usmrtiť do roka po odhalení diagnózy. Vedci zistili, že vystavenie vzoriek glioblastómových nádorov vírusu Zika skutočne zapríčinilo to, že vírus kmeňové bunky jednoducho zničil.

Dlhší život?

Keď tím testoval vírus na obyčajných mozgových bunkách u dospelého človeka bez rakoviny, zistili, že vírus Zika tkanivo nijako neinfikoval. To vysvetľuje to, prečo sa Zika zvyčajne neprejaví u dospelých, ale častejšie sa prenesie z matky na plod.

Výskumníci však zatiaľ nemajú v úmysle liečiť nebezpečným vírusom rakovinu mozgu u ľudí, pretože má stále fatálne následky pre tehotné ženy, respektíve pre ich nenarodené deti. Tie sa dokonca môžu nakaziť aj od svojich partnerov pohlavným stykom. Navyše, v niektorých častiach USA sa už komár, ktorý Zika vírus prenáša, vyskytuje.

TIP REDAKCIE
Dávajte si pozor: Ak vám vírus Petya zašifruje počítač, svoje súbory nedostanete späť ani keď zaplatíte!

Vedci majú však v pláne prísť na spôsob, akým by mohli vírus geneticky modifikovať, aby nebol tak nebezpečný a mohol sa využívať na liečbu na rakoviny mozgu.