ISS, Medzinárodná vesmírna stanica

MIMORIADNE: Rusko odchádza z ISS. Čo to znamená pre astronautov?

Šéf Roskozmu hovorí o tom, že partnerom zašlú informáciu o odstúpení z ISS do 12 mesiacov. Na vine majú byť sankcie.

Šéf vládnej agentúry pre vesmírne aktivity (Roskozmos), oznámil, že sa Kremeľ rozhodol opustiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Dôvodom majú byť prísne sankcie, ktoré na krajinu uvalili v súvislosti s vojnou na Ukrajine, píše Business Insider.

Rozhodnutie už padlo a nemáme potrebu o tom hovoriť verejne,“ citovali generálneho riaditeľa Roskozmu Dmitrija Rogozina agentúry Tass a RIA. „Môžem povedať jediné. Splníme si povinnosti a našim partnerom zašleme informáciu o ukončení spolupráce s ročným predstihom,“ povedal.

Rogozin začiatkom mesiaca pohrozil ukončením spolupráce na ISS, ak Spojené štáty americké, Európska únia a Kanada nezrušia sankcie voči podnikom zapojeným do ruského vesmírneho priemyslu.

ISS skončí o 8 rokov

Výskumná vesmírna stanica na obežnej dráhy bola až do začiatku vojny na Ukrajine vzácnym príkladom spolupráce medzi USA a Ruskom. Od začiatku invázie sa však začalo hovoriť o tom, ako dlho dokáže ruská strana na orbite spolunažívať s tou americkou.

TIP REDAKCIE
Definitívne zbohom: Apple po vyše dvoch dekádach končí s legendárnym iPodom

NASA od roku 2011 využívala služby ruskej kozmickej lode Sojuz na dopravu astronautov na palubu ISS. Čoraz viac sa však začala spoliehať na služby americkej súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá už niekoľkokrát úspešne prepravila astronautov na ISS z americkej pôdy.

Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice sa momentálne nachádzajú šiesti Američania, Talian, traja Rusi a jeden Nemec. ISS má naplánované ukončenie prevádzky na rok 2030.

Total
24
Zdieľaní
Total
24
Zdieľať