ISS, Medzinárodná vesmírna stanica

ISS v nebezpečenstve: Rusi odpálili satelit, úlomky tesne minuli vesmírnu stanicu

Rusko spôsobuje problémy na Zemi, aj vo vesmíre.

Výlety do vesmíru nie sú prechádzkou parkom. Svedčí o tom nedávny incident, na ktorý musela reagovať posádka medzinárodnej vesmírnej stanice, ISS, informoval server Futurism. ISS sa mala len tesne vyhnúť úlomkom odpáleného ruského satelitu.

K núdzovému manévru malo dôjsť ešte v sobotu ráno, keď vesmírna stanica požiadala o vykonanie neplánovaného zážihu pomocných motorov. „Astronautom na ISS bolo oznámené, že na sobotu ráno je naplánovaný manéver na opätovné zvýšenie rýchlosti aby sa zlepšilo plánovanie zostupnej trajektórie a aby sa predišlo možnému blízkemu stretu s úlomkom ruskej družice ASAT,“ oznámil na Twitteri reportér William Harwood zo CBS.

V nepríjemnej pozícii sa tak ocitla posádka z misie Ax-1, ktorá je vôbec prvou plne komerčnou posádkou na ISS. Vesmírni turisti sa totiž na Zem mali vrátiť už pred niekoľkými dňami. Nepriaznivé počasie v mieste, v ktorom majú dopadnúť na Zem, nakoniec spôsobilo, že vo vesmíre museli ostať o niekoľko dní dlhšie. Posádke Ax-1 sa nakoniec medzinárodnú vesmírnu stanicu podarilo opustiť dnes skoro ráno.

Problémy s vesmírnym odpadom však budú ISS prenasledovať aj ďalšie dni, mesiace až roky. Úlomky zo satelitov a ďalších zariadení znamenajú nebezpečenstvo, na ktoré si NASA aj SpaceX budú musieť dávať veľký pozor.