V dnešnom mestskom svete plnom hluku a nečistôt je vyslobodením nájsť čistý kúsok prírody, v ktorom sa môžete nadýchať čerstvého vzduchu a zrelaxovať. Ľudia žijúci vo veľkomestách však takúto možnosť každý deň nemajú, a tak v Londýne vznikla ulica Bird Street.

Tá slúži ako oáza pokoja v hlučnom veľkomeste. To však nie je jej jediná zaujímavosť. Chodci, ktorí Bird Street navštívia, sa stávajú chodiacimi generátormi elektriny. Ako? Tak, že sa prejdú po chodníku s rozlohou 10 metrov štvorcových.

Tento inteligentný chodník sem nainštalovala spoločnosť Pavegen. Jeho úlohou je zásobovať elektrinou pouličné lampy a reproduktory, ktoré prehrávajú zvuky vtákov, vďaka ktorým majú návštevníci aspoň čiastočný pocit, že sa nachádzajú v prírode veľkomesta. Ulica tiež chodcov informuje SMS správami o tom, koľko elektriny svojou chôdzou práve vytvorili.

Ďalšou zaujímavosťou v tejto ulici je lavica s názvom ClearAir od spoločnosti Airlabs. Tá disponuje zariadením schopným čistiť špinavý mestský vzduch. Pohlcuje oxidy dusíka s časticami prachu a naspäť vypúšťa čistý vzduch.

Bird Street je tiež vybavená špeciálnymi nátermi, ktoré sú tiež schopné samovoľne pohlcovať oxidy dusíka, likvidovať baktérie či odpudzovať prach.

Je zjavné, že príroda a čistý vzduch je stále vzácnejší, čo je však celkom smutná situácia. Nebolo by však na škodu mať aspoň takéto chodníky časom vo všetkých väčších mestách. Dočkáme sa však asi až o niekoľko rokov, ak vôbec.

Pridať komentár

Email je už registrovaný na stránke. Použite prosím Prihlasovací formulár alebo vložte iný.

Zadali ste nesprávne používateľské meno alebo heslo

Sorry that something went wrong, repeat again!