Dávajte si pozor: Ak vám vírus Petya zašifruje počítač, svoje súbory nedostanete späť ani keď zaplatíte!

Po včerajšom útoku vírusom Petya sa ľudia, ktorých počítače ostali zašifrované stretávajú s ďalším problémom.

Po včerajšom útoku vírusom Petya sa ľudia, ktorých počítače ostali zašifrované stretávajú s ďalším problémom. Nevedia sa totiž spojiť s útočníkom, ktorý si za odšifrovanie pýta 300 dolárov. Vírus pritom napadol približne 300 000 počítačov.

Dôvod? Jeden veľmi, veľmi nahnevaný emailový provider.

Nemecký emailový provider, Posteo, zablokoval všetku komunikáciu na emailovú adresu útočníka, teda tú, ktorá sa zobrazuje na monitoroch po zašifrovaní počítača. V praxi to znamená, že sa hacker nevie prihlásiť na daný email a zároveň sa mu nedajú poslať emaily s číslom transakcie pri prípadnej platbe za odšifrovanie.

To je pre približne 20 ľudí, ktorí podľa serveru Motherboard kybernetickému výtržníkovi zaplatili dovedna 5 000 dolárov veľmi zlá správa.

Zároveň sa celkom presne nevie či je vôbec útočník schopný alebo ochotný odšifrovať to čo spôsobil.

TIP REDAKCIE
Existoval na Marse život? NASA prekvapivo prichádza s kurióznym objavom!

Prosíme, ani nešpekulujte o tom, aká vysoká je šanca na odšifrovanie vašich súborov po tom, ako zaplatíte takémuto kriminálnikovi,“ informuje Posteo.

Najlepšou ochranou je zálohovanie vašich najcitlivejších dát, aby ste sa nemuseli báť toho, že vám niekto všetko zašifruje a budete nahraní. Znie to možno jednoduchšie než to v skutočnosti je, s množiacimi sa útokmi to však pravdepodobne bude nutnosťou.

Total
16
Zdieľaní
Total
16
Zdieľať