Kontroverzia najnovšieho trendu: Fidget spinner

Nový trend – hračka, ktorá podľa všetkého dokáže zvýšiť vašu pozornosť alebo dokonca potlačiť stres je na trhu veľmi populárna. Na druhú stranu má taktiež svojich neprajníkov.

Nový trend – hračka, ktorá podľa všetkého dokáže zvýšiť vašu pozornosť alebo dokonca potlačiť stres je na trhu veľmi populárna. Na druhú stranu má taktiež svojich neprajníkov.

Fidget spinnery sa nečakane objavili túto jar a okamžite sa stali trendom, ktorý musí mať každý. Ak by ste tento výraz hľadali na internete pred decembrom 2016, istotne by ste neuspeli.

Tieto antistresové hračky sú vyrábané z rôzneho materiálu a sú predajné v mnohých farebných variáciách. Niektoré majú v sebe zabudované LED svetielka a pri točení za sebou zanechávajú svetelnú stopu. Taktiež môžu blikať alebo meniť farby. Iné fungujú ako bluetooth reproduktor, a tak môžete svoj spinner spárovať s mobilným zariadením a počas točenia prehrávať hudbu. Ale ako nám môže tento spinner pomôcť?

Podľa vedeckých štúdií, dokáže otáčavý pohyb tejto jednoduchej hračky, zvýšiť pozornosť ľudí trpiacich hyperaktivitou a poruchou pozornosti, alebo dokonca autizmom.
Taktiež vás dokáže zbaviť niektorých zlozvykov, ako je napríklad fajčenie alebo klopkanie prstami o stôl. Napriek tomu, niektorí odborníci nesúhlasia a vyjadrujú sa skôr negatívne.

TIP REDAKCIE
ZOH 2022 v Číne: Krajiny sa obávajú špionáže, odporúčajú používanie jednorazových telefónov

Klinický psychológ Mark Rapport tvrdí, že môžu často slúžiť ako rozptýlenie a neposkytovať plnú dávku sľúbených výhod. Vedci zistili, že pohyb končatín alebo väčších častí tela pri úlohách vyžadujúcich sústredenie skutočne ľuďom s týmito poruchami pomáha.
Rapport si preto myslí, že otáčanie malých hračiek nie je až tak nápomocné, nakoľko nevyžadujú väčší pohyb tela. Taktiež uviedol, že pokiaľ sa výskum nebude zaoberať práve fidget spinnermi, nie je možné potvrdiť, či naozaj dokážu zvýšiť koncentráciu.

Rodičia detí s autizmom sa však na adresu fidget spinnerov vyjadrujú pozitívne. Ich deti sa vďaka nim dokážu smelšie a jednoduchšie začleniť medzi spolužiakov, ktorí majú taktiež tieto hračky. Dokážu pomocou ich otáčania uvoľňovať stres alebo nervozitu tak, ako napríklad s antistresovou loptičkou. Deti trpiace hyperaktivitou zas dokážu nadbytočnú energiu presunúť do točenia spinnerom, namiesto toho, aby ju využili pre krik alebo agresívne správanie.

Názory sa teda líšia, no spinnery sú i tak naďalej veľmi populárne.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať