Európu šikanuje nebezpečný vírus, ktorý si robí zálusk na banky, metrá, ale aj letiská

Po nedávnom kybernetickom útoku, ktorý bol realizovaný prostredníctvom škodlivého softvéru WannaCry, čelia európske krajiny ďalšej sofistikovanej iniciatíve šikovných hackerov.

Po nedávnom kybernetickom útoku, ktorý bol realizovaný prostredníctvom škodlivého softvéru WannaCry so schopnosťou vydierať svoje obete, aby zaplatili výkupné v kryptomene Bitcoin, čelia európske krajiny ďalšej sofistikovanej iniciatíve šikovných hackerov. Podľa informácií od odborníkov z Kaspersky Lab ide o podobne fungujúci a už dlhšie známy vírus s názvom PetrWrap, ktorý momentálne robí neplechu predovšetkým na Ukrajine.

Čerstvému hackerskému útoku masívnych rozmerov sa ale nevyhlo ani Dánsko, kde mal vírus zhodiť systémy miestneho lodného prepravcu, konkrétne spoločnosti Maersk, píše web The Verge.

Takzvaný ransomvér napadol na Ukrajine počítače centrálnej banky, metra, letiska, a to vrátane počítačov lokálneho poskytovateľa prístupu k elektrickej energii. PetrWrap ale terorizuje aj také Francúzsko, Spojené kráľovstvo a dokonca i Rusko, kde boli obeťou servery spoločnosti Rosnoft pôsobiacej v ropnom priemysle.

O ďalších detailoch budeme informovať aktualizáciou článku.

AKTUALIZÁCIA (20:15) Pôvodná identifikácia ransomvéru nebola až tak presná. Kaspersky Lab tvrdil, že ide o modifikáciu známeho vírusu Petya, no nakoniec sa ukázalo, že Európu terorizuje úplne nový ransomvér. Viaceré zdroje navyše tvrdia, že na sírenie využíva podobnú taktiku ako WannaCry – do svojich cieľov prenikne prostredníctvom diery EternalBlue, ktorá mu zabezpečuje doslova bleskový presun medzi infikovanými počítačmi.

TIP REDAKCIE
Garmin predstavil hodinky Fenix 7, model Epix 2 osloví OLED displejom
Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať