Unikátny elektromobil nabíjajú vlastné solárne panely. Lightyear One bude realitou!

Ambiciózny nápad nadaných holandských študentov nezostane iba v podobe súťažného projektu. Nový start-up si kladie za cieľ priniesť solárnymi panelmi vyzbrojený elektromobil aj na pulty obchodov.

Ambiciózny nápad nadaných holandských študentov nezostane iba v podobe súťažného projektu. Nový start-up si totiž kladie za cieľ priniesť solárnymi panelmi vyzbrojený elektromobil aj na pulty obchodov.

A aby vyzerali ich plány naozaj dôveryhodne, potenciálni zákazníci si už teraz môžu zarezervovať svoj kúsok, ktorý ich po spustení predaja vyjde okolo tých 120-tisíc eur.

Tím Solar Team Eindhoven predviedol na medzinárodnej súťaži World Solar Chalenge ešte koncom roka 2015 prototyp fungujúceho osobného vozidla so štyrmi kolesami a s kapacitami umožňujúcimi výrobu vlastnej zelenej elektrickej energie. Aj keď Stella Lux príliš pekne nevyzeral, vrchnú časť jeho mohutnej karosérie pokrývali solárne panely, takže ho pri ideálnych podmienkach, čo je v tomto prípade slnečný deň, nebolo treba pripájať k nabíjačke.

Išlo však iba o súťažný model a nie o elektromobil, ktorý je pripravený brázdiť cesty. Veci chce zmeniť až spomínaný start-up, kde sú aj ľudia zo súťažného tímu.

Lightyear One sa nabíja úplne sám s čistou solárnou energiou. V slnečných podmienkach môže jazdiť mesiace bez nabíjania, čo je skutočne unikátna schopnosť. Batéria uskladňuje energiu, čo zabezpečuje, že môžete jazdiť aj v noci.

TIP REDAKCIE
YouTube Premium prichádza s ročným predplatným. Je výhodnejšie

Stella Lux premenovali na Lightyear One a obohatili o podstatne krajšiu karosériu, pričom solárny systém na výrobu šťavy ponechali tam, kde bol aj predtým. A aby nás trošku navnadili, pripravili si pekne spracované video, kde nám odhalili časť futuristicky vyzerajúceho dizajnu či pár zaujímavých informácií, podľa ktorých by avizovaná novinka mala vygenerovať dostatok elektrickej energie, aby jej používateľ vďaka nej ročne najazdil od 10 000 do 20 000 kilometrov. Prvé kusy vraj vyrobia niekedy v roku 2019.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať