TECHBYTE.skTECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Čítaš: RECENZIA iPhone XR + eSIM od Orange: Aký je život s digitálnou kartou?
Zdieľať
TECHBYTE.skTECHBYTE.sk
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Hľadať
  • Domov
  • Tech
  • Recenzie
  • Veda
  • Elektromobilita
  • Domácnosť
  • Gaming
Sleduj TECHBYTE
© 2024 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.

RECENZIA iPhone XR + eSIM od Orange: Aký je život s digitálnou kartou?

21. marca 2019 20:29
Matúš Moravčík
21. marca 2019
Zdieľať
7 min
Zdieľať

Operátor Orange nám umožnil, aby sme si medzi prvými na Slovensku vyskúšali digitálnu SIM kartu. Takzvaná eSIM (embedded SIM) vyniká tým, že fyzicky neexistuje. To znamená, že slot, do ktorého sa za bežných okolností vkladá, zostane pri používaní kompatibilného zariadenia dostupný aj po jej aktivácii.

Tentokrát sme však nesiahli po hodinkách Galaxy Watch, ale po iOS smartfóne od spoločnosti Apple. A to i napriek tomu, že operátor ešte neobdržal príslušnú certifikáciu.

„Službu eSIM sme zatiaľ oficiálne spustili len na hodinkách Samsung Galaxy Watch, avšak od začiatku sme boli technicky pripravení na poskytovanie tejto služby aj na nových iPhonoch. eSIMku v nich zákazníci už môžu využívať, oficiálne ju ale spustíme až po získaní certifikácie z Applu,” prezradila hovorkyňa mobilného operátora Alexandra Piskunová.

Naše testovanie prebiehalo približne jeden mesiac prostredníctvom iPhone XR, kde si viete nastaviť jedno primárne a jedno sekundárne telefónne číslo. Potom im už iba pridelíte špecifické úlohy a od toho momentu je dual SIM funkcionalita pripravená do ostrej akcie. Poďme ale pekne poporiadku.

iPhone XR s eSIM kartou
iPhone XR s eSIM kartou od operátora Orange (FOTO Marek Urban)

Aktivácia eSIM karty

Aby som mohol v útrobách smartfónu zabudovanú SIM kartu začať používať, nezostávalo mi nič iné, ako ju aktivovať. Táto činnosť prebieha cez skener QR kódov, takže jediné, čo bolo z mojej strany potrebné, spočívalo v namierení fotoaparátu na QR kód v PDF dokumente od mobilného operátora Orange. Ten som si našiel v mojej e-mailovej schránke.

Všetko začína v hlavných nastaveniach smartfónu, kde kliknete na položku „Mobilné“ a potom na tlačidlo „Pridať mobilný program“. Keď tak spravíte, otvorí sa vám vyššie spomínaný skener, aby ste dokončili proces registrácie používateľského profilu.

Hlavné nastavenia
Hlavné nastavenia
QR skener a možnosť manuálne zadať údaje
QR skener a možnosť manuálne zadať údaje

Následne si už iba zvolíte popis a určíte, či má digitálna karta slúžiť v rámci 4G siete pre prenos hlasu i dát alebo iba pre prenos dát. Ja som zvolil druhú možnosť. Moja fyzická SIM karta fungovala v 2G režime, takže sa vzájomne dopĺňali a šetrili drahocennú elektrickú energiu.

Dokument od operátora

PDF dokument od mobilného operátora zahŕňa okrem QR kódu aj vaše telefónne číslo a ďalšie dôležité informácie. Obsahuje teda všetko potrebné na to, aby ste mohli eSIM začať veselo používať. Chýbal mi iba PIN kód, ktorý som si ale na druhú stranu vďaka zvyku operátora Orange domyslel. Stačilo predsa zadať štyri nuly a bolo po probléme.

Aktivácia vám teda zaberie len pár minút. Je to určite praktickejšie, ako keby ste hľadali pomôcku pre vytiahnutie zásuvného modulu a vkladali do konštrukcie fyzickú SIM kartu. Keď budete chcieť zmeniť telefónne číslo, tak stačí nájsť tlačidlo „Odstránenie mobilného programu“ a začať odznovu. Nič viac, nič menej.

Používanie eSIM karty

Zabudovaná eSIM karta má dve výhody – netreba s ňou fyzicky manipulovať a okrem toho môžete popri nej používať druhú SIM. Teda aspoň v prípade minuloročných iPhonov, kde je pre ňu vyhradený len jeden fyzický slot. Keď ju tam vložíte a zadáte PIN, v pravom hornom rohu displeja vám zobrazí dva indikátory úrovne signálu. Vrchný vyhradili pre primárnu, zatiaľ čo ten spodný zase pre sekundárnu kartu. To, ktorá je ktorá, záleží iba na vašom výbere.

iPhone XR s eSIM kartou
iPhone XR s eSIM kartou od operátora Orange (FOTO Marek Urban)

Čo sa týka dual SIM funkcionality iPhone XR, po priradení úloh nie je z vašej strany vyžadovaná absolútne žiadna pozornosť. Keď smartfónu poviete, z ktorého čísla má ťahať dáta a cez ktoré realizovať hovory, tak vás už nebude počas používania s ničím otravovať.

Keďže sú v hornom rohu displeja aktívne až dva indikátory, pre používateľa to znamená, že sú neustále k dispozícii obe telefónne čísla. Netreba teda nič manuálne prepínať. Telefonovať môžete cez jedno aj cez druhé. Pri vytáčaní čísla vám smartfón iba jednoducho ponúkne možnosť výberu z dvoch dostupných SIM kariet.

Priraďovanie úloh jednotlivým telefónnym číslam
Priraďovanie úloh jednotlivým telefónnym číslam

So stabilitou spojenia s mobilnou sieťou neboli vôbec žiadne komplikácie. Postrehol som iba to, že na takmer vrchnom poschodí sedem poschodového paneláku (mesto na západe s asi 20 000 obyvateľmi) nezobrazovalo úplne plnú úroveň kvality signálu. Na mieste, kde s tým iní operátori nemajú problém, mi tak pomerne často ukazovalo o jednu čiarku menej ako za bežných okolností. Ako som už ale spomínal, Orange ešte stále neobdržal certifikát, takže treba trošku trpezlivosti.

Záver

Zabudovaná SIM karta funguje presne tak isto ako tá klasická. Je iba podstatne menšia a zároveň i napevno zabudovaná v útrobách zariadenia, takže s ňou netreba fyzicky manipulovať. Všetko, čo potrebujete pre zmenu telefónneho čísla, po novom nájdete priamo v operačnom systéme iOS. Proces je jednoduchý, rýchly a veľmi praktický. Rozhodne praktickejší, než je tomu dnes.

Ide o ďalší stupeň v evolúcii SIM kariet a zároveň i jeden zo základných pilierov prichádzajúcej 5G konektivity. Digitálne alternatívy budú takmer vo všetkých elektronických produktoch okolo nás, a to vrátane smartfónov. Je teda iba otázkou času, kedy spravia podobný krok ako Orange ďalší mobilní operátori. eSIM služby ponúka v týchto dňoch na Slovensku iba on. A to iba pre majiteľov podporovanej elektroniky, ako je napríklad iPhone XR a hodinky Samsung Galaxy Watch.

Čo sa týka skúseností so samotným iPhonom, tak o tých si môžete prečítať v našej kompletnej recenzii. Zhrnul by som to celé tak, že ide o veľmi výkonný smartfón s moderným čipsetom A12 Bionic. Chýba mu síce OLED technológia, no ani prítomný Liquid Retina displej nie je najhorší. Zobrazuje pestré aj presné farby a ponúka skvelú čitateľnosť na priamom slnku. Za pochvalu tu ale určite stojí aj biometrické zabezpečenie Face ID, pretože funguje ako švajčiarske hodinky. iPhone XR vás rozpozná rýchlejšie, než stihnete zareagovať a problému mu nerobí ani prostredie so zlými svetelnými podmienkami.

Zdieľaj tento článok
Facebook Kopírovať odkaz Vytlačiť
Predchádzajúci článok Študenti pozor: Slovenská Wikipedia prestala fungovať, dôvodom je EÚ
Ďalší článok Výsledky ankety: Maturita cez internet alebo na papieri?
Jeden komentár Jeden komentár
  • Pavol píše:
    22. marca 2019 o 0:38

    Podla mna sila signalu nema nic spolocne s e-sim. Okrem toho sa mi nepaci, ze ked volam z jedneho cisla druha sim pocas hovoru automaticky straca signal a tym padom som pri dlhsom hovore na druhom cisle nedostupny… toto treba este vylepsit.

    Prihláste sa pre odoslanie odpovede

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.

Najčítanejšie

Nová dopravná značka
POZOR: Začala platiť nová dopravná značka. Kto ju nepozná, dostane pokutu takmer 150 €!
29. júna 2025
EÚ trvá na svojom: Vznikne nová povinnosť, ak ju nesplníte, vezme vám vodičský preukaz
29. júna 2025
daň, peniaze, peňaženka, Slovensko, dôchodky
Ministerstvo potvrdilo to, čoho sa všetci obávali. Veľká časť Slovákov zaplače (čo sa deje)
1. júla 2025
euro, peniaze, bankovky, mince, daň, poplatok, štát, povinnosť, DPH, príspevok, ekonomika, štipendium
Kupujte, kým sa dá: Slováci majú jedinečnú príležitosť, za základnú vec sa čochvíľa nedoplatia
30. júna 2025

Najnovšie články

  • Je to OFICIÁLNE: ZSE a VSE sa spojili. Klientom oddnes hrozí, že prídu o peniaze (čo sa deje)
  • Slováci získajú 3 kódované TV stanice ÚPLNE zadarmo. TAKTO sa k nim dostanete
  • Nothing Headphone (1) OFICIÁLNE: Sú toto vlajkové slúchadlá? Cena 299 € hovorí jasne
  • Nothing Phone (3) OFICIÁLNE: Konečne vlajková loď!
  • MIMORIADNE: Slovenská pošta môže ZANIKNÚŤ. Toto sa stane s prevádzkami! (prehľad)

Bude sa vám páčiť

Aktuálne, Orange

AKTUÁLNE: Orange upravuje ponuku. Takto vyzerajú nové balíky (+ dátum)

26. júna 2025

POZOR: TOTO nastavenie na mobile si OKAMŽITE vypnite! Určite ho máte zapnuté, no predstavuje HROZBU

24. júna 2025

Apple začal pri produktoch uverejňovať energetické štíty. iPady sú na tom až smiešne zle

23. júna 2025
Skladací iPhone, Apple

Skladací iPhone začnú vyrábať už TENTO rok: Vieme podrobnosti o dátume (+ cena)

19. júna 2025

 

Spájame vedu, technológie a internetovú kultúru.

Dôležité odkazy

  • Kontakt
  • Reklama
  • O nás
  • Cookies
  • Podmienky používania

Spoj sa s nami

© 2025 BYTE Media s.r.o. Všetky práva vyhradené.
Vitaj späť!

Prihlás sa do svojho účtu

Username or Email Address
Password

Zabudol si heslo?