Klasická SIM karta

eSIM karta: Čo to je a ako funguje?

Technologickým svetom čoraz častejšie rezonuje slovíčko eSIM. Nie je však ani čomu čudovať. Ide totiž o modernú podobu dnešných SIM kariet od mobilných operátorov.

Technologickým svetom čoraz častejšie rezonuje slovíčko eSIM. Nie je však ani čomu čudovať. Ide totiž o modernejšiu podobu dnešných Nano SIM kariet od mobilných operátorov, ktorá sa už pomaličky, ale isto dostáva do hlavného spotrebiteľského prúdu. Na čo všetko by sme sa teda mali pripraviť?

V prvom rade na to, že nám tento výdobytok digitálnej éry uľahčí život. Pochvaľovať si ho ale bez akýchkoľvek pochýb budú aj výrobcovia elektronických zariadení, pretože im eliminácia slotu poskytne priestor napríklad na zväčšenie kapacity batérie. Vďaka tomu porastie jej výdrž a niečo také sa potom celkom logicky odrazí na podstatne lepších skúsenostiach z používania.

Poďme ale k tomu podstatnému.

eSIM: Čo to je?

Slovíčko eSIM reprezentuje skratku pre Embedded-SIM, čo možno preložiť ako integrovaná SIM karta. Integrovaná preto, lebo je napevno zabudovaná v útrobách elektronického zariadenia, ktoré ponúka svojim používateľom mobilnú dátovú konektivitu. Telefónne číslo si však i napriek tomu môžete kedykoľvek zmeniť a zakúpené zariadenie zase kedykoľvek posunúť ďalej.

Porovnanie veľkostí
Porovnanie veľkostí (zľava doprava – Mini SIM, Micro SIM, Nano SIM a eSIM)

eSIM funguje prostredníctvom používateľských profilov. To znamená, že keď si zaobstaráte napríklad také Galaxy Watch od spoločnosti Samsung a o pár mesiacov ich budete chcieť predať, tak s tým nebude absolútne žiadny problém. Keďže tieto inteligentné hodinky skrývajú v útrobách zabudovanú SIM kartu, tak disponujú nevyhnutnou podporou.

Používateľské profily

Technológia poskytuje priestor ako pre praktické nahrávanie, tak aj pre praktické vymazávanie profilov. Keď ho s pomocou prideleného QR kódu od mobilného operátora aktivujete, je už len a len na vás, kedy spravíte presný opak.

Aktivácia profilu vám umožní, aby ste sa pripojili k dostupnej mobilnej sieti bez vkladania malého fyzického predmetu do konštrukcie.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Motorola Moto G200 5G: Smartfón s najlepším pomerom ceny a výkonu?

Jeden používateľský profil dokáže navyše nadobudnúť prístup hneď k viacerým eSIM kartám súčasne. Na Slovensku bude táto funkcionalita spustená budúci rok. V neďalekej budúcnosti nebudú disponovať podporou iba smartwatch alebo smartfóny, ale aj inteligentné domy či inteligentné autá. Jednoducho takmer všetko, čo poháňa elektrická energia.

Ak vás zaujímajú detaily, vytvorili sme trojminútové video, kde sa dozviete asi všetko podstatné o tom, ako eSIM funguje a ako prebieha jej aktivácia.

eSIM: Aké má výhody?

Ako som už spomínal, príchod technológie eSIM prinesie hneď niekoľko nezanedbateľných výhod. Okrem absencie fyzického slotu pre vkladanie fyzickej karty nám uľahčí i výmenu operátora alebo riešenie vecí, ktoré nás čakajú po prípadnej strate elektronického zariadenia. Preto ju nedávno adoptovalo i kalifornské jabĺčko.

eSIM podporujú zariadenia iPhone XR, XS a XS Max. Na Slovensku si ju ale zatiaľ neužijeme. Operátor Orange už síce stihol túto digitálnu službu spustiť, no zatiaľ bez podpory pre tohtoročné iOS smartfóny. Musíme si teda ešte chvíľu počkať.

eSIM: Kedy príde?

Technológia eSIM prišla už aj na Slovensko. Momentálne si ju ale užívajú iba tí, ktorí patria medzi zákazníkov oranžového mobilného operátora. Takzvané eSIM služby tu zatiaľ ponúka len Orange, ktorý nám pred pár dňami umožnil, aby sme si to vyskúšali na vlastnej koži.

Galaxy Watch
Galaxy Watch (FOTO: Marek Urban)

Okrem telefónneho čísla od Orange je ale potrebné vlastniť i kompatibilné elektronické zariadenie, bez ktorého vám je spomínaný QR kód úplne zbytočný. Čo sa týka hardvérovej podpory, tak s tou v týchto dňoch disponujú iba LTE hodinky Samsung Galaxy Watch, ktoré, ako je príležitosť vidieť trošku vyššie, fungujú naozaj skvele.

Total
5
Zdieľaní
Total
5
Zdieľať