Študenti pozor: Slovenská Wikipedia prestala fungovať, dôvodom je EÚ

Študenti a ďalší ľudia, ktorí často potrebujú získať informácie z najväčšej online encyklopédie, Wikipedia, sa dnes stretli s malým problémom.

Študenti a ďalší ľudia, ktorí často potrebujú získať informácie z najväčšej online encyklopédie, Wikipedia, sa dnes stretli s malým problémom. Slovenská, česká, nemecká a dánska verzia je dnes vypnutá. Na 24 hodín tak komunita okolo Wikipedie protestuje proti návrhu novej smernice EÚ o autorskom práve.

Kontroverzný návrh, ktorý by mohol výrazne ovplyvniť to, ako funguje internet, resp. ako na ňom zdieľame informácie, články a poznatky, je blízko. Už budúci týždeň o ňom bude hlasovať Európsky parlament. Stane sa tak po tom, ako ho už schválila Rada EÚ.

Slovenská Wikipedia je vypnutá

Keď sa dnes budete snažiť otvoriť slovenskú verziu Wikipedie, zobrazí sa vám upozornenie, resp. výzva na kontaktovanie svojho europoslanca, ktorý môže hlasovaním ovplyvniť budúcnosť internetu v Európe.

Najväčšími problémami v návrhu sú články 11 a 13 návrhu smernice. Článok 13 by museli všetky platformy aktívne monitorovať obsah tak, aby nedošlo k porušeniu autorských práv. Momentálne tento systém funguje na princípe nahlasovania a následného stiahnutia obsahu.

TIP REDAKCIE
Havarovaný elektromobil na Slovensku je problém: Policajti ho strážili deň aj noc, nevedeli ho upratať

Rada Európskej únie spolu so zástupcami Európskeho parlamentu 13. februára 2019 schválila návrh smernice vrátane kontroverzných článkov 11 a 13, pri ktorých hrozí, že obmedzia používateľov internetu predbežným filtrovaním obsahu a zvýšia bariéru pre vstup novej konkurencie do sféry vyhľadávania a prezentácie spravodajského obsahu. Tak závažné zmeny môžu v konečnom dôsledku uškodiť nášmu cieľu – tvorbe a neustálemu vylepšovaniu najväčšej slovenskej encyklopédie,” odkazuje Wikipedia.

Článok 11 zas zakazuje vyhľadávačom zobrazovať úryvky z médií bez dohody. Znamenalo by to napríklad koniec rýchlym správam z Google News a podobných služieb. K hlasovaniu dôjde už 26. marca.